Zalimin Zulmü ve Yandaşları...

Zulüm başlı başına bir insanlık suçudur. ”Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” kabilinden de olsa zulmü kınamayan ve yandaş olan da aynen zulmü işleyen gibi; bu insanlık suçuna ortaktır.

“Bir de sakın zulmedenlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da göremezsiniz." (Hud, 11/113)

İslam alimleri umumî musibetlerin, çoğunluğun hatasından ileri gelmesi yönüyle; insanların bir çoğunun zâlim insanların yaptıklarına fiilen görev üstlenmemekle beraber veya görev alarak taraftar olmasıyla, manen onların zulümlerine ortak olacağını ve bu nedenle de musibet ve belaların herkese gelebileceğini ifade eder.

Demek ki, bir insan hem zulmetmeyecek hem de zalimden ve onun zulmünden razı olmayacak, yaptığı zulmü övmeyecek, taraftar olamayacak ve zulmünün yayılmasına asla katkı sağlamayacaktır. Yoksa onun zulmüne meyletmiş olacağından zulmüne ortak olur. Toplumun içindeki yandaşlarını korur ve kollarken, kendisine muhalif olduğunu düşündüğü insanların haksız ve hukuksuz olarak düşünce ve ifade özgürlüklerini elinden alan bir idareci zalimdir. Ancak zalimlerin bilemedikleri bir hakikat; zulümen çok zalime zulümdür. Geçmiş tarihde zulmü ile meşhur idarecilerin sonları mutlaka tepetaklak yuvarlanmaktır. Zulüm silahındaki son kurşun, mutlaka kendi göğsüne saplanır.

Tarihin Gördüğü En Acımasız 11 Diktatör

• Mao Zedong. Çin Komünist Devrim'i lideri, iktidara geldiği ilk beş yılında 5 Milyondan fazla insanı idam ederek veya işçi kamplarına göndererek öldürdü. ...

• Adolf Hitler. ... 6 milyon Yahudi olmak üzere 17 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur.

• 3. Leopold II. ... Kongo halkına yaptığı insanlık dışı eziyetler ve katliamlarla adını tarihe yazdırmıştır.

• Josef Stalin. ... “Büyük Temizlik” adını verdiği bir girişim yapar. Bu girişim, kendisine muhalif insanları ortadan kaldırdığı paranoyak bir kampanyaya dönüşmüştür.

• Hideko Tojo. ... Japonya’nın 40. başbakanı. 2. Dünya Savaşı sırasında Çin’de ve Güneydoğu Asya’da soykırım yaparak 5 milyondan insanın ölümüne sebep oldu.

• 6. II.Nicholas. ... Rusya’da 3 milyondan fazla insanın ölümüne doğrudan sebep olmuştur. Yaptığı katliamlardan dolayı “Kanlı Nicholas” olarakta bilinir.

• 7. Pol Pot. ... Kamboçya komünist harekatı lideri. İktidara geldikten sonra ülkede bir temizlik yapmaya karar verdi ve yaklaşık 2 milyon insanın ölmüne yol açtı.

• 8. Saddam Hüseyin. Saddam Hüseyin, hayatı boyunca sayısız çatışmaları kışkırttığı bilinen bir liderdi. Soykırımlar yapmıştır ve 2 milyon civarı insan öldürdüğü tahmin ediliyor. Tek adam yönetimi ile Irak’ı militerist bir zihniyetle yönetti.

Elbette halkına zulmeden idareciler her bir mazlum ile, inansalar da inanmasalar da hesaplaşacaklar. Zalimler zalimliklerinin cezasını çekecek, mazlumlar ise saadete erecekler.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın