Yobazlık-2...

Yobaz kimlere denir? . Yobaz, bütün hakikatler kendisine gösterildiği halde, kabul etmeyen, cehaletinden kaynaklanan kendi indi ve yanlış görüşünde körü körüne ısrar ve inat eden kaba, cahil kimse demektir. Bunun yanında müspet ilim teranelerini dillerinden düşürmeyenlerin İslami ve milli değerlere karşı gösterdikleri katı tutum da yobazlıktır. Bütün yobazlıklar, gelecek açısından en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Her mesleğin, her ideolojinin mensupları içinde yobaz kişilikler bulunur.

Mesela akla pranga vuran din yobazı, İlim ilim diye entel yobazı, devrim yobazı, evrim yobazı, siyaset yobazı, laiklik yobazı,İnsan severlikten uzak ırkçı ve saplantılı etnik yobazlık. Bilimi ilah gibi görüp putlaştıran teknokratik yobazlık, sosyalist ve komünist yobazlıkları da ilave edebiliriz.

Yobazların en zararlısı, mal, para, makam elde etmek için yabancı ideolojilerin, ve mezhepsizlerin propagandalarını yaparak, milletin imanını, ahlakını bozan, satılmış, din, fen ve siyaset yobazlarıdır

1. Bazısında Osmanlı hayranlığı had safhadadır fakat Osmanlı tarihinden bir kelime bilmez.

2. Bazıları ölümüne Atatürk'çüdür fakat sorsan Nutuk kitabını bir kere okumamıştır.Resimler ve heykeller ile Atatürkçülük yapar.

3. Dindar görünümlüdür, bir kere olsun Kur'anın Türkçesini eline almamıştır.

4 Laiklik taslar, Laikliği inanç düşmanlığı olarak kullanır.

5. Laiklik düşmanıdır, laikliği din düşmanlığı zanneder.

6. Ülkücüyüm der fakat Ülkücülüğü militanlık zanneder.

7. Türk milliyetçisidir fakat monşer gibi yaşantısı ile öğünür. Çeşitli yobaz akımlar toplum içinde karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüyü bitirerek; toplumda çatışmanın ve huzursuzkuğun önünü açarlar. Yaşadıkları devlete karşı da bağlılıkları zedelenir.

Çözüm yolu ise; dönüp dolaşıp yine gelip eğitime ve okumaya dayanıyor. Fikirleri dayatarak, karşıyı tahrik etmeden tartışmak gerekir. Fikirler tartışılırken galip gelmek için değil, doğrunun ortaya çıkmasına uğraşmak için tartışmak gerekir. Kişinin kendi görüşünü başkalarına zorla kabul ettirmesi, yobazlığa güzel bir örnektir. Allah ülkemizi diplomalı diplomasız yobazlardan korusun.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın