Yobazlık...

Yobaz kimlere denir? . Yobaz, bütün hakikatler kendisine gösterildiği halde, kabul etmeyen, cehaletinden kaynaklanan kendi indi ve yanlış görüşünde körü körüne ısrar ve inat eden kaba, cahil kimse demektir. Bunun yanında müspet ilim teranelerini dillerinden düşürmeyenlerin İslami ve milli değerlere karşı gösterdikleri katı tutum da yobazlıktır. Bütün yobazlıklar, gelecek açısından en büyük tehlikeyi oluşturuyor.

Her mesleğin, her ideolojinin yobazı olur. Mesela akla pranga vuran din yobazı, fen yobazı, devrim yobazı, evrim yobazı, siyaset yobazı, laiklik yobazı,İnsan severlikten uzak ırkçı ve saplantılı etnik yobazlık. Bilimi ilah gibi görüp putlaştıran teknokratik yobazlık, sosyalist ve komünist yobazlıkları da ilave edebiliriz

Yobazların en zararlısı, mal, para, makam elde etmek için yabancı ideolojilerin, ve mezhepsizlerin propagandalarını yaparak, milletin imanını, ahlakını bozan, satılmış, din, fen ve siyaset yobazlarıdır

Ülkemizde son zamanlarda bazıları bilinçli bazıları da entellektüel görüntü vermek adına uygunsuz faaliyetlerde bulunan yobazlar çoğalmaya başlamıştır. Çeşitli yobaz akımlar toplum içinde karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüyü bitirerek; toplumda çatışmanın ve huzursuzkuğun önünü açarlar. Yaşadıkları devlete karşı da bağlılıkları zedelenir.

 Çözüm yolu ise; dönüp dolaşıp yine gelip eğitime ve okumaya dayanıyor. Fikirleri dayatarak, karşıyı tahrik etmeden tartışmak gerekir. Fikirler tartışılırken galip gelmek için değil, doğrunun ortaya çıkmasına uğraşmak için tartışmak gerekir. Kişinin kendi görüşünü başkalarına zorla kabul ettirmesi, yobazlığa güzel bir örnektir. Allah ülkemizi yoz ve yobazlardan korusun.

 

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın