Yangının Düşündürdükleri...

 

Yangınların çıkış noktalarına baktığımızda özel seçilmiş sahalar. Hem mal can telef oluyor, hem de Turizmi baltalıyor. Ayrıca yangınların çok bölgelerde birden vuku bulması söndürme açısından hem ekip hem de ekipman konusunda sıkıntı meydana getiriyor. Görüldüğü gibi her bakımdan hazırlıksız yakalandık.

Yangınların çıkış sebebi ve gelişmeler konusunda yetkililer yorum yapmaya korkuyorlar. Bir kaçı sıcakların neden olduğunu yarım ağızla beyan ediyor. Diyelim ki öyle, bu kez akla bir çok sorular geliyor.

1.Yangının çıkış noktaları özenle seçilmiş bölgeler.
2. Sıcaklar neden yalnız Türkiye de yangın çıkarıyor.
3. Neden aynı bölgenin üç beş yerinde birden yangın oluşuyor.
4. Doğu ve Güneydoğu’da sıcaklar neden yangın çıkartmıyor.

Gelelim yetkililerin aczine;
 Bu konunun en önemli maddesi yangın söndürme uçağımız yok.
Var olan THK nun dokuz uçağı kızağa çekilerek pilot ve teknik elemanları neden THK dan uzaklaştırıldı. Bazı lüks kalemlere ihtiyaç fazlası alımlar yapılırken; neden beş-on tane yangın söndürme uçağı almak akla gelmez de aracı firmalara yurt dışından uçak kiralatılır. Devlet kendisi ihale yolu ile yurt dışından uçak kiralayamıyor mu?

Yangın mağdurlarına yardım için yeni bir İBAN yayınlanmış. Halk çoğunlukla zaten virüs yüzünden bunalımda. Halbuki hazinenin afet fonundan bir yedek akçesi bulunmaz mı?  Devlet kapısında ihale kovalayan iş adamları, her nimetin bir külfeti var mantığı ile bir araya gelip eksik kalanı tamamlayamazlar mı? 

İşte Orman yangınları sonunda vatandaşı düşündüren sorular. Demokrasilerde millet olarak bu soruları merak eder sorarız. Demokratik ülkelerde konun ilgilileri vatandaşı tatmin edici açıklamalarda bulunmak zorundadır. Şayet devlet sırrı değilse…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın