Vicdan...

 

Vicdan her bireyin içinde doğuştan var olur, zamanla kişinin yaşadıklarına bağlı olarak gelişir veya körelir.

Kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak kendini yargılamaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü de yükleyen içsel güç…

Bu içsel gücü hassas bir teraziye benzetebiliriz. Vicdan terazisi zaman içersinde haram alışkanlığı ile kalibrasyonu bozulabileceği untulmamalıdır. İnsanların hakkına tecavüz ederek, zulmederek, zarara uğratarak, tartıda ölçüde hile yaparak sürdürülen bir yaşam vicdanı küstüreceğinden devre dışı kalmasına sebep olur. Ayarı bozulmamış vicdan insanın her yanlış adım atışına dur der.

Bir insan devamlı doğru konuşsa vicdanı rahattır. Fakat yalan söylediğinde vicdan tepki verir, hoşnut olmaz. İlk defa yalan söyleyen biri vicdanen rahatsız olur, yüzü kızarır, kan basıncı artar. Fakat bunu alışkanlık haline getirirse, artık vicdan tepki vermez hale gelir.

Vicdan nedir? Vicdan hakkında bir çok farklı tanım yapılmaktadır ama sonuç olarak anlatılmak istenen şey ise aynı.

 Vicdan kişiye eylemleri hakkında yargılayarak, onaylayarak, hesap sorarak, suçlayarak hükümler veren öznel bir bilinçtir.

 Vicdan insana hata ve doğruyu bildiren bir iç sestir.

 Vicdan insana iyi ve kötüyü gösteren en iyi yol gösterici, en iyi pusuladır.

 Vicdan neyin doğru neyin yanlış olduğunu bildiren gerçek ve tek ahlak hocasıdır.

 Vicdan hata ve doğrunun sınırını belirleyen, uyumak bilmeyen, kişiyi her an, her yerde izleyen, kişinin niyetlerine göre yargılarda bulunan bir hakimdir.

 Vicdan insanın bütün duygu ve düşüncelerini, bu duygu ve düşüncelerdeki maksat ve niyetleri adım adım izleyen, hiçbirisini kaçırmayan, hatır, gönül, hoşgörü, merhamet, dostluk, iltimas vb. tanımadan yargılayıp sorumluluğu takdir eden her zaman uyanık bir hakimdir.

 Vicdan, ruhun İlahi irade yasalarının yüce bir ses tarzında yansıdığı, İlahi İrade Yasaları’nın gereklerini bildiren bir yeteneğidir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın