Üretici Pazarları ve Halk Marketleri...

Üretici Pazarları hemen hemen il merkezlerinde ve tüm ilçelerinde kurulur.

Pazarın amacı yöredeki üreticinin, kendi tarlasında ürettiği ürünü direk olarak tüketiciye satmasıdır.  Ancak son zamanlarda görüyoruz ki Seferihisar İlçemizde kurulan pazar yavaş yavaş bu amacından sapmaktadır. Pazarda üreticiden çok  hal malı satan esnaf yer almaktadır. 

Halk Markerler işte bu yüzden ihtiyaç haline gelmiştir.

Şöyle bir araştırdık;

İlçemizde ki AVM'ler toplam olarak ayda ortalama 10 milyon liralık satış yapmaktadırlar. Ne yazık ki bu paranın tamamı ilçemizin dışına gitmektedir.

Siz hiç Seferihisar üreticisinden mandalina, üzüm, domates alan AVM duydunuz mu?

Ben duymadım. 

Yani 10 milyon lira her ay ilçe ekonomimizden emperyalist güçler tarafından çalınmaktadır. Bu da ilçe ekonomimizin her geçen gün biraz daha batmasına, küçülmesine sebep olmaktadır.

İşte tam bu noktada biz Seferihisar Gönüllüleri olarak devreye girme ihtiyacı duyduk.

Hemen kolları sıvayarak kısa adı UK-KOOP olan Ulusal Kaynakları Koruma Kooperatifini kurma çalışmalarımızı başlattık ve tüzük çalışmalarımızın sonuna geldik.

UK-KOOP'un amacı Halk ortaklığı ile halk marketleri kurmaktır.

Üreticisi, tüketicisi, küçük esnafı, ev kadını, pazarcısı, seyyar satıcısı kooperatifimize çok cüzi rakamlarla ortak olacaklardır.

Açılacak olan halk marketlerde üreticinin malı değerinde alınarak, çok düşük kar ile tüketiciye satılacaktır. Böylece emperyalist AVM'lerden aldığınız tüketim mallarını, gıda maddelerini, sebzelerini, meyvelerini çok  ucuz fiyattan alacaksınız.

Ortak olmanız halinde yıl sonunda dağıtılacak olan kar payından bir miktar para alarak yaptığınız harcamayı daha da düşürmüş olacaksınız.

Emperyalist AVM'lerin her ay ilçe ekonomimizden çaldığı 10 milyon liranın büyük bir bölümünün ilçemizde kalmasına yardımcı  olacaksınız.

Şimdiden Ulusal Kaynakları Koruma Kooperatifimizin ve açılacak olan halk marketlerimizin ilçemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın