Unutulmaya Yüz Tutan İyilik Üzerine...

Herkes kendisine ‘iyisin’ denmesinden hoşlanır. Çünkü, İyilik insanın hamurunda, yaradılışında yerleştirilmiştir. İyi insan yetiştirmek Eğitim ve öğretim metodları ve aile yapısının iyilik konusunu ciddi ele alması bağlıdır.

İnsanda huy güzelliği kendiliğinden oluşmaz. İyilik, belli bazı şartların yerine getirilmesi sonucuna bağlıdır. Sevgisini yüreğinde taşıyan kişi bu yönde aldığı eğitim ile; yakınlarına, düşkünlere, yetimlere, dara düşmüşlere yardım edenler ve söz verdiği zaman sözünde duranlar iyi insan vasfını kazanırlar

Ayrıca çalışma arkadaşları ve komşuları ile de dayanışma ve iyi günlerine destek olmak, kötü günlerinde dertlerine ortak olmak iyi insan sıfatını kazanmanın en önemli yoludur.

Toplumda iyi insan tarifine uyan kişilerin sayısı artması toplumda huzur, güven ve adaleti sağlandığı gibi, sosyal yaşantıda da bir nevi kardeşlik duygusu yeşertir. Kur’an da Allah; “ İnanan ve iyi işler yapanlar, halkın en hayırlıları ve en iyileridir” buyurmuştur. “Peygamberimiz; “ İnsanların en hayırlısı insanlara iyilik yapandır” demiştir.

İyilikte niyet önemlidir. İyilik sever olmak için her şeyden önce iyi niyetli olmak gerekir. İnsanın niyeti iyi olursa iyi olmak, iyiliğe kavuşmak mümkündür.

Şunu iyi bilmemiz gerekir ki; insanlık, başıboş bir hayatın değil yaşamın her anında en ince detayına kadar hesabını vereceği bir ömrün sahibi olduğumuzdur.

Yaşamımızı iyikler ile süslersek; arkamızdan yaptığımız iyilikleri hayırla yad etmeleri kazanç defterimize devamlı ilaveler olacaktır. Yani özel defterimiz bizden sonra da kapanmayacaktır.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın