Ülkemizde ve Dünyada Karma Eğitim...

Ülkemizde karma eğitimin tesis ediliş tarihi, 1927 yılıdır. Talim terbiye dairesinin karşı çıkmasına rağmen, Orta Öğretim Dairesi, karma eğitim tasarsınıı hazırlamıştır. Maarif Vekili Mustafa Necati tarafından da karma eğitim uygulamasına başlanmıştır. Türkiye’de bu uygulama bazı ayracalıklar uygulandı ise de 1999-2000 yılından itibaren bütün eğitim kurumlarında karma eğitim mecburi hale getirilmiştir. Bu kararın alınması ve uygulanmasında dönemin Milli Eğitim eski Bakanı Metin Bostancıoğlu’nun önemli payı vardır. Ülkemizdeki ve Batıdaki aratırmacıların yapmış olduğu çalışmalar sonucunda karma eğitimin zararlarını ortaya koyarken öncelikle fiziksel ve ergenlik dönemindeki farklılıkları ortaya koyuyorlar.

Erkekte, özellikle ergenlik çağında, olağan bir özellik sayılan saldırganlık (agression), egemen olma ve nihayet babalık dürtüleri mevcuttur. Kadında ise ergenlik çağı, organizmanın en fazla korunmaya muhtaç olduğu bir devredir. Bu devrede organizmaya ağır yükler yükletilmesi, cinsel hormonal olgunlaşma süresinin ahengini bozabilir(2). Erkek beyninde fiziksel etkinlik ve saldırganlığa ayrılmış merkezler daha büyüktür.

(Koruyucuve sosyal tıp-Prof.Dr.Sıtkı Velicangil) Karma Eğitim Eleştiriliyor Aralarındaki farklarını özetlediğimiz iki cinsiyetin bir arada eğitim görmesiyle birçok mahzurun ortaya çıkacağı tabidir. Çünkü kadın ve erkeğin ilgi alanları, yetenekleri az çok farklılık göstermektedir. Alman Der Spiegel’in (25.08.2003) kaydettiği gibi: “Normal şartlarda kadınlar ve erkekler farklı beyin yapıları ile dünyaya gelirler. Erkek beyni dünyayı sistematik olarak algılama yeteneğiyle dünyaya geliyor; buna karşılık kadın beyni ise duyarlı ve empatikyapılı olarak donatılıyor.”

Milliyet’ten Mehveş Evin, “Karma Okullar Daha Başarısız” başlıklı yazısında(8) şunları kaydetmektedir: “Bir kesimi yerinden hoplatacak bir sonuç, biliyorum! Kız çocuklarıyla erkeklerin birlikte okumasını savunan, genç insanların sağlıklı gelişimi için karma eğitim modelinin şart olduğunu düşünen herkesi şaşırtacak bir yazıya rastladım. İngiliz The Times’da yayınlanan habere göre, kız ve erkek okullarının başarı oranı, karma eğitim yapan okullara göre daha yüksek. Karşılaştırma, İngiltere’de liseyi tamamlama sınavı olan A level ve GCSE sonuçlarına bakarak yapılmış. A level, bizim üniversite sınavına tekabül ediyor denebilir, çünkü öğrenciler bu sınavda aldıkları puanla üniversitelere başvuruyor. Bu listeye göre ilk üçe giren okulların hepsi özel! St. Paul’s Girls School’un birinci, Perse School for Girls’ün ikinci olması, özel kız okullarının fark attığının da kanıtı. Genel olarak kızların başarısı göze çarpıyor: ilk 50’ye giren liseden, 27’si kız, 14’ü erkek okulu. Sadece yedi tanesi karma eğitim yapıyor!

Anlayacağınız, Türkiye’de çağdaşlığın gereği olarak düşünülenkarma okul, belki de sanıldığı kadar başarılı bir model değil. Amerika, Ayrı Eğitim Modelini Teşvik Ediyor(10) Devlet okullarındaki kötü gidişe çözüm arayan ABD hükümeti, karma eğitimi masaya yatırdı. Çeşitli dönemlerde yapılan araştırmalarla öğrenciler, öğretmenler ve okul idarecileri dinlendi. Karma eğitimin birçok soruna yol açtığını tespit eden yönetim, kız ve erkek öğrencilere ayrı sınıflar açılmasını teşvik ediyor Ülkmizdeki liselerde başarının yerlerde süründüğünü sık sık duyuyoruz. Bunun sebebiş Liseler aşk-meşk yuvası haline gelmesindendir. Gençlerimize yazık oluyor

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın