Türkiye'de Tehlikeli Kutuplaşmanın Sebebi...

Bir ülke halkı kutuplaşma nedeni ile ekonomik sosyal bunalıma girdiğinde, toplumu bir arada tutabilecek; milletin ortak değerlerini temsil eden, tüm eğilimlere eşit mesafede liderlik yapacak bir kişiliğe ihtiyaç vardır. Bu ise demokratik ülkelerde tarafsız Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı ülkemizde de görüldüğü gibi tarafsız, yansız ve birleştirici olmaktan ziyade toplum üzerindeki imajı iktidar partisinin Genel Başkanı olarak kabul ediliyor.

Cumhur Başkanının hem partili hem de tarafsız olmasını beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır. Namus ve şeref üzerine ant içmek; görevini tarafsızlıkla yerine getirmek için yeterli değildir. Diğer partilerin eleştirileri karşısında partisini savunmak zorunda kaldığı anda tarafsızlık gidecektir. Bilhassa bizde olduğu gibi tam disiplinli siyasi parti modelinin uygulaması doğruda devletin “parti devleti” olmasına yol açmıştır..

Ayrıca Partili Cumhur Başkanı devletin siyasallaşması anlamına gelir ki; devlet katiyen siyasallaşmamalı. Devlet siyasallaştığı takdirde, Yasama, Yürütme ve Yargı iktidardaki partinin ve genel başkanının kontrolü altına girer. Bu durum zamanla ülkeyi istikrarsızlığa, toplumu da hızla kutuplaşmaya sürükler.

Bu gün Türkiye’de her zamankinden fazla tarafsız Cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğu; Cumhurbaşkanı ile diğer parti liderlerinin karşılıklı alt seviye çekişmesi Türk tipi başkanlık sisteminin sınıfta kaldığını Televizyonlarda izliyoruz. Şu anda ülkemizde bir Başbakanlığın ve tarafsız bir Cumhurbaşkanın noksanlığı ortaya çıkıyor.

Bilhassa Partili Cumhurbaşkanlığı halk nezdinde kredisini kaybetmeye başladığında; mevcut olan Partili Cumhurbaşkanının kaybetmemek adına kendi lehine yapacağı yasal değişiklikler gündeme gelirse; demokrasi büyük yara alır. CHP nin İsmet İnönü döneminde uyguladığı; açık oy, gizli tasnif gibi…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın