Türk Siyasetinde Nezaket ve Üslup Sorunu...

DİKKAT: Çocuklarınızın nezaketlerinin bozulmamasını istiyorsanız siyasilerin birbirlerine karşı nezaket kurallarına sığmayan konuşmalarını; haberlerde izletmeyiniz..

Neden derseniz; Türk siyasetinde yeni bir hastalık baş gösterdi. İktidar olmanın siyasilere verdiği ruhsal değişim ile kibire kapılıp, egosunu tatmin etmenin psikolojik rahatsızlığını yaşıyor olmalılar. Bu neden ile siyasiler arasındaki atışmalar, iktidarda olanın devamlı saldırgan, öteleyici hatta hakarete varan bir lisanı kullanması ile bazı muhalefet sözcülerinin cevap verirken tavırları toplum barışını bozmaktadır.

Özellikle liderler arası diyalogun seviyesi oldukça düşük seyrediyor. Birbirlerini vatana ihanet ile suçlayacak derecede ithamlar nedeni ile demokrasi hayatımızda; Türk edep ve nezaketinin izlerini kaybediyoruz.

Demokrasi, diyalog halinde olmanın aracıdır. Siyasi partiler kendi içlerinde bile diyalogdan uzak çekişmelere sebep oluyorsa; nerede kaldı ki, parti liderleri arasında ülke çıkarları söz konusu olduğunda diyalog kurulsun.

Bunca uluslararası problemler, içerde işsizlik, terör, pahalılık ve enflasyon kol gezerken siyasi liderlerin benlik mücadelesi vermeleri vatandaşın verdiği oylara liyakat gösteremedikleri anlamına gelir. Bu durumda vatandaş nezdinde prestij kaybederek sevimsiz hale gelirler.

Aslında Rahmetli Özal’ın bir parolası vardı. “Halka hizmet Hak’a hizmettir” diyerek ülkesine ve milletine adanmışlık ruhu ile hizmet vermeye çalışmıştır. Hiçbir zaman kimseye hakaret etmemiş, kendisine hakaret edenleri de mahkemeye vermemiştir.

Sonuç olarak; Liderler üslup ve nezaket kurallarına dikkat etmedikleri için; iş hayatında güvensizlik, ekonominin bozulması, pahalılık, enflasyon, adaletsizlik, yabancı ve yerli sermayenin kaçışı, toplumda bunalım neticesinde intiharlar, dış dünyada itibar kaybı gibi olumsuzluklara sebep olunuyor.V

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın