Tunceli'ye Dersim Diyenler...

Televizyon programımdaki 4 konuktan ikisi ,Sırrı Sakık ile Murat Bozlak’tı. Diğer ikisi ise Kamer Genç ile Mehmet Gül'dü.

Programın ortasında Sırrı Sakık, Kamer Genç’e hücum eder: -”Siz Atatürk’ü savunarak soykırıma uğrayan Dersimli Kürtlere ihanet ediyorsunuz.” Kamer Genç anında şu karşılığı verir: -”O kullandığınız cümlede bir kaç tane büyük yalan var.” Sırrı Sakık: Ne imiş o? Kamer Genç: “Birincisi Dersim bir ilin değil bölgenin adıdır ve benim ilim Cumhuriyetle beraber Tunceli olmuştur.”

Kamer Bey devam eder: “İkinci husus Dersim’de olanlar soykırım değil yeni kurulan bir devletin başkaldıranlara karşı önlem almasıdır. Bir başka yanlışınız ise Tunceli asla Kürt değildir. Biz Hazar kökenliyiz. Dilimiz de sizden farklı yani ne kırmançi ne de zazaca konuşuyoruz.” Sırrı Sakık: Seyid Rıza’ya ne diyeceksin? Kamer Genç: “İngilizlerin oyununa gelmiştir. Tuncelililerin o dönem önderi, Atatürk’ün yoldaşı olan Diyap Ağadır...

O yıllarda Şeyh Said ve Seyid Rıza’yı kullananlar şimdi PKK’yı kullanıyor.” İşte Kamer Genç’i bu milli duruşu için seviyor ve saygı duyuyorum. Kamer Bey’in şu sözü de alkışlanacak güzelliktedir: -”Ben Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde okuyup milletvekili oldum demiști. Ne yazık'ki Atatürk düşünceli değerli insanları kaybedince kıymetini anlıyoruz.Araştırmacı ve tarihini bilen insanlar olmalıyız.

Az konuşup özverili işler yapmalığız.Bilmediğimiz konularda eleştiri yanlış olur.Kürtdü Türkü bu vatan için mücadele ver insanlardır. İçimizde bu ayrımcılığı yaptıran, ülkenin düzenini bozmak isteyen vatan hainleridir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın