Terör Örgütleri Analizi...

PKK PYD Terör örgütlerini Kürt hareketi olarak kabul ederek kolaycılık yapmamak gerekir. Devletin karşısında bir grup insanın sınırlı imkanlarla kurduğu örgütler ayakta duramaz. Terör gruplarının, perde arkasındaki güçler ile aralarındaki ticari bir Alışveriştir.

Terör örgütlerini ‘tek başına’ ‘yalıtılmış’ yapılar zannederiz. Bu tür örgütlerin tek başına desteksiz ve yardımsız ayakta durmaları mümkün değildir. Bu gün PKK ve PYD terör örgütleri , RUSYA ve ABD nin Ortadoğudaki pazarlık enstrümanlarıdır.

Hiçbir terör örgütü birden bire ortadan kaldırılamaz, kar zarar hesabı dairesinde kullanılırlar. Finansör kar etmediği anda derhal kapatır. Dünyaca ünlü Kızıl Tugaylar ve 17 Kasım terör örgütlerinin ortadan kaldırıldığı gibi. PKK ve PYD terör örgütlerine karşı bazı ülkelerin ‘Türkiye’ye terörizm konusunda işbirliğine hazırız.’ Masallarına inanmamak lazım.‘ Evet iş birliği yaparızın ardından ‘İsteklerimizi yerine getirirseniz bizde sizinle birlikte bu örgüt ile mücadele ederiz’ önerisi gelir. İstekleri nedir? Dışarıda Rusya’nın ve ABD nin eksenine oturtmak ve İsrail politikalarına göz yummaktır.

Prof.Mahir Kaynak, “Terör konusunda temel yanılgı; terör örgütlerinin yalıtılmış yapılar olduğunun kabul edilmesidir. Oysa çok güçlü devlet yapılanmalarının karşısında, bir avuç insanın sınırlı kaynaklar ile kurdukları örgütlerin yaşama şansları hiç yoktur. İşin gerçeği terör örgütlerinin ‘sistem’ ve onların organları tarafından kullanılmasıdır. Amaç, toplumu ve ülkeyi yönetenleri belli bir yöne sevk etmek…Eylem buna göre kurgulanır.

” Her ülke kendi çıkarları doğrultusunda dış politika belirler ve onu uygular. Dış politikada duygusallığa yer yoktur. Dostluklar çıkar doğrultusunda değerlendirilir. Daha çok ‘kazan’ ‘kazan’ pazarlıkları geçerlidir. Bunu uygulayabilmek için de iç politikada tutarlı, toplumun bütünlüğünü sağlayıcı, ekonomi ve asayiş bakımından sorunsuz olan sağlam bir yapı oluşturmaktır. ‘Yurtta sulh, dünya’da sulh’ prensibini düstur edinmek olduğu Atatürk’ün tavsiyesidir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın