Tarih Bilinci ve Önemi....

Bir milleti millet yapan hasletler vardır.

Bunlardan biri “tarih bilinci”dir. Atatürk’ün millet tanımından çıkarabiliriz bunun ne olduğunu. Şöyle tanımlıyor, büyük önderimiz millet olgusunu[1]: Zengin bir hatıralar mirasına sahip bulunan, birlikte yaşamak hususunda ortak arzu ve kabulde samimî olan, sahip olunan mirasın muhafazasına birlikte devam hususunda ortak iradeleri olan insanların birleşmesinden meydana gelen toplum…(Prof.Cıhan Dura)

-Bergson'a göre bilinç, öncelikle hafıza anlamına gelir. Olup bitmiş şeyleri ezberinde tutar. Bilinç geçmişten elde ettiği malzemelerle olayların farkına varmaktır. Kendi geçmişinden bir şey barındırmayan bilinç, bilinç olmaktan çıkar.

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan, yapana sadık kalmalıdır.

Mustafa Kemal Atatürk Tarihi yapan akıl, mantık, muhakeme değil; belki bunlardan ziyade hissiyattır. Mustafa Kemal Atatürk Tarih, muazzam bir erken uyarma sistemidir.

Norman Cousins Tarih, kainatın vicdanıdır.

Ömer Hayyam Tarihinin sürekliliğini kaybeden bir millet, her şeyini kaybetmeye mahkumdur. Hafızası parça parça kopmuş bir akıl hastası gibi geçmişiyle, hatıralarıyla ve benliğini terkip eden bütün varlık unsurlarıyla ilgisi kesilmiştir.

Peyami Sefa “Tarihi öğrenmeyenler, onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar.” George Santayana . “Tarih kendini unutanları affetmez. Kendinden ders alanları ise ödüllendirir” İnsan iradesiyle alınacak önlemler, oluşturulacak kurumlarla tarihin zararlı kalıpları değiştirilebilir, tekrarları önlenebilir.

Öyleyse tarih bilincine sahip olmaya büyük önem vermeliyiz. Bu büyük, hayati bir sorundur; çözümü siyasilere bırakılamaz, hele Türkiye’de… Özellikle genç kuşaklarda tarih bilinci oluşturulmasını ve güçlendirilmesini millî bir hedef haline getirmeliyiz.

Şayet Osmanlı’nın son dönemlerinde maruz kaldığı komploların günümüzde de post modern şeklinde aynı basma kalıp komplolar uygulanmak isteniyor. Tarih bilincine sahip olamayan siyasiler hep o tarihlerdeki tuzaklara düşüyorlar. Arap çoğrafyasında Osmanlı döneminde oynanan oyunlar ve Şark meselesi projesi günümüzde BOP projesi olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka isim ile !Arap Baharı! Tezgahı. Maalesef toplumumuz da tarih bilincine; günlük siyasi dedikodular kadar ilgi duymuyor. Neticede toplum, gelişen olayları sorgulayamıyor ve gerekli ikazlarını yetkililere ulaştıramıyor

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın