Tank Fabrikası Karmaşası...

Günümüz siyasetinde önemli yer tutan konu tank fabrikasının Katar’a satılıp satılmadığı tartışmaları. Bu tank fabrikası iktidar tarafından seçim sebebiyle veya kamuoyu oluşturmak adına sık sık kullanılmışdı. Bu arada DR.BURHAN ÖZFATURA 1.Şubat.2019 da bir yazı kaleme almıştı. Bu yazıda adı geçen. Albayrak ailesi ve Ethem Sancak. fabrikanın Katar’a doğrudan satışı doğru ise bu alışverişin neresindeler.

Dr.Özfatura’nın yazısından… 1.Şubat.2019 “

1-Tank üretmek, 32 MW gücünde türbin jeneratör gurubu üretmekten çok daha sofistike bir teknolojiye ihtiyaç göstermemektedir. 35 sene önce 32 MW gücünde türbin jeneratör gurubunu üretecek insan kaynağına ve sanayi alt yapısına sahip olan Türkiye, bugün geldiği noktada Altay tankını üretecek teknik güce sahiptir. Yeter ki elimizdeki imkanları doğru değerlendirelim ve bu konuda görev alabilecek kurum ve işletmeler arasında gerçek anlamda bir sinerji oluşturabilelim.

2-Gelelim şimdi gerçek hikâyeye, milli tank üretmeye. 30 Mart 2007 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesinde karar veriliyor. 30 Temmuz 2008 yılında OTOKAR firması ile portatifinin üretilmesi için sözleşme imzalanıyor.

6 Ağustos 2014 yılında tankta kullanılacak Güç gurubunun (motor şanzıman) geliştirilmesi için ihale açılıp teklifler alınıyor ve Mart 2015 yılında AKP iktidarına yakın Albayraklar gurubuna ait olan TÜMOSAN firması ile sözleşme imzalanıyor. Firma 200 beygir gücüne kadar dizel motorlar üretiyor, tankta kullanılacak 1.500 beygir gücündeki dizel motorların üretimi ile ilgili hiçbir deneyimi olmadığı için yurt dışı firmalardan teknoloji transferi için çalışmalar başlatılıyor. Ancak başvurulan Alman MTU, Japon Mitsubishi gibi üreticilerden teknoloji transfer edilemediğinden Avusturyalı AVL firması ile anlaşılıyor. Ancak onlarla da sorun çıkıyor ve ihale 2017 yılında iptal ediliyor.

22018 yılında SSM tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda, Altay tankının seri üretimi ve Altay tankına motor geliştirilmesi için başlatılan Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamda, tankta kullanılacak 1.500 beygir gücündeki dizel motorların üretimi konusunda hiçbir deneyimi olmayan, ancak AKP iktidarı ile iyi ilişkileri olan, Ethem Sancak’a ait BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanması yönünde karar veriliyor ve sözleşme imzalanıyor.

Her şey yolunda giderse, en erken 2023 yılında Altay Tankı’nın motorunu üreteceğiz. Bu arada bir yerlerden motor bulursak, onlarda bize motor satmayı kabul ederse, Altay Tankı’ı üretmeye başlayabileceğiz.” Diye yazmıştı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla özelleştirilmesine karar verilen Sakarya'daki Tank Palet fabrikası için 1105 sayı numarasıyla ikinci ve gizli bir kararname hazırlandığını ifade etmiş ve fabrikanın bu kararnameyle Katar ortaklı BMC firmasına verileceğini söylemişti fabrika Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) alınarak, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’ye (ASFAT) resmen devredilecek. İddiaya göre, fabrika, bu işlemden sonra BMC’ye kiralanacak ya da fabrikanın işletmesi doğrudan BMC’ye devredilecek. İktidara en yakın işadamlarından Ethem Sancak’ın sahip olduğu BMC’nin yüzde 49 hissesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamas el Sani’ye ait. BMC, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Çukurova Holding’e el koyması sonucu fonun mülkiyetine geçmiş, daha sonra Sancak tarafından satın alınmıştı. Mülkiyeti Sancak da ise; Katar emiri Sancak’a %49 hisse ile ortak ise; bu karışık kuruşuk satışın sonucunu bekliyorum.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın