Tanıdık Olsun veya Olmasın Selamlaşmak.

Selam kelime olarak; huzur barış,sağlık ve iyi dileklerini sunma anlamında çağdaş insanların karşılıklı olarak birbirleri ile iletişim kurma aracıdır.

Seneler evvel askeri görevle Almanya'da bulunan NATO üssüne gitmiş ve aynı üs'de çok katlı bir ordu evinde kalmıştım.

Sabah kahvaltı yapmak üzere Ordu evinin en üs katından geniş bir asansöre bindim. Asansör hemen hemen her katta durdu. Asansörde benden başka büyük yoktu. Okul saati olmalı ki; asansöre girenlerin hepsi öğrenci Asansöre binen her öğrenci bana "Good Morning" diyordu Hayret ettim!

Kendi kendime beni nereden tanıyorlar acaba dedim. Öyle ya; bizde tanıdıklara selam verilir..

Meğer orada selamlaşmanın eğitimi okulda veriliyormuş... Biz tanıdık olmadıktan sonra asansör, dolmuş ve belediye otobüsünden içeri girdiğimizde günaydın veya "iyi günler" demeyi lüzumsuz buluruz. Muhataplar ise; söylendiğinde benim gibi hayret ederler.

Merhaba, günaydın, iyi günler,iyi akşamlar ve iyi geceler sözcüklerininin toplum içinde sıkca kullanılması yurt genelinde sıcak bir aile iletişimi sağlayacağını ve iletişimi güçlü bir toplum oluşacağını uzmanlar ifade ediyor. .

İşte Bu Sebeplerden Dolayı Lütfen Çocuklarımıza Selamlaşmayı Öğretelim ve Örnek Olalım Ki Onlarda Kendisiyle Barışık, Toplumla Barışık, Hayata Pozitif Yönüyle Bakan Bireyler Olsunlar. Bu Öğretiler Alışkanlıklara Dönüşüp Çocuklarımızı Hayatta İletişimi Güçlü Bireyler Haline Getirecektir

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın