Suudi Arabistan'ın Tuzağına Düştük...

 Tunus ve Mısır’daki gibi Suriye’de de gösteriler başlayınca, Türkiye, Esed’i zamana yayılmış bir değişime ikna edeceği yerde, silahlı grupları destekledi. Sivil muhalefetin militarize olmasına sebebiyet vermekle Türkiye, Suudiler’in tuzağına düştüğü iddia edilmektedir. Yani Türkiye’yi, Suriyedeki silahlı mücadeleyi desteklemeye ikna ettiler.

İran, Suriye’ye, Hamas’a ve Hizbullah’a lojistik destek, para ve silah veriyor. İran baktı ki Suriye düşecek, kolu kanadı kırılacak, Hizbullah’a ağır bir darbe indirilecek; Suriye’deki iç savaşa müdahil oldu. Bu dönemde Esed’in Türkiye’yle ilişkileri de çok çok iyi idi. Esed, Türkiye’nin sözünü dinliyor, bütün değişimleri Türkiye’yi örnek alarak yapıyordu. Yerel yönetimler düzenlemesini, Türkiye’nin mevzuatına göre yapmıştı.

Suudi Arabistan ve bazı Arap ülkeleri, İran’ın Suriye’deki iç savaşa müdahil olması İran ile çatışma içinde bulunan Arap ülkeleri, Suriye’nin sınır komşusu olan Türkiye eliyle Suriye’deki İran yapılanmasına son vermek istediler.Tam bu fırsat fırsattır diyerek Suriye üzerinden Ortadoğu’ya hakim olma arzusunun Arap ülkeleri tarafından destek göreceğimizi zannettik. Bu zan ile, Suudi Arabistan ile beraber hareket edelim. Suriye’de bizden yana bir rejim kuralım. Suriye üzerinden de Ortadoğu’ya hakim olalım. Hatta Dış İşleri Bakanı Davutoğlu “Bundan böyle bizim iznimiz olmadan Ortadoğu’da yaprak kıpırdayamaz” “ Bundan sonra Ortadoğu’da oyun kurucu biziz” havasına girmiş ve Şam’da Cuma namazına hazırlanıyorduk. Halbuki Suriye halkının çoğunluğu Esad’ın arkasında olduğunu; Nusayriler, Hıristiyanlar, Kürtlerin bir kısmı, ırkçı Arap milliyetçileri, İş dünyası, Bir sürü ulema, Esad’ı destekliyordu. Komşularla sıfır sorun parolası ile yola çıkılmış olmasına rağmen ki bu; ‘Yurtta sulh dünyada sulh ilkesine’ uygun bir politika idi.

Şimdi durum ise; olaylar hep aleyhimize gelişiyor. Katar hariç diğer Arap ülkeleri; Türkiye’nin Ortadoğu hakimiyeti politikasını sezince; hiç istemedikleri bir durum ortaya çıkmış ve ABD ile anlaşarak Türkiye’ye karşı tavır almış durumdalar.

Neticede, ne Yurtta sulhü sağlayabildik ne de Ortadoğuda. Komşularla sıfır sorun hayali de suya düştü…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın