Siyasi Arena Toz Duman...

Günümüz Türkiye’sinde iç ve dış sorunlara oturup uzlaşıp çözüm üretecek olan iktidar ve muhalefet arasındaki savaşın olumsuz yansıması vatandaşı psikolojik ve ekonomik açıdan olumsuz etkiliyor.

İktidar koltuğunu koruma, muhalefet ise iktidarı yıkma mücadelesi ile demokrasiye zarar verir hale geldiler. Üstelik iktidarın morali oldukça bozuk. Yıkılış dönemlerinde iktidar sahibi olanlar panik ataklar ile hem içe hem dışa karşı söylemleri muhataplarını rencide edici boyuta ulaşır. Muhalefet ise, kavgayı kızıştıracak iktidarın zaaflarına ve hatalarına dokunur.

İktidar yandaşları, akraba, eş ve dost takımı bu ortamda iktidar son bulmadan testilerini doldurma derdine düşerler. Düştükçe de milletin diline düştüklerinden nemalandıkları iktidarın yıkılışını hızlandırırlar. Yıkılışın ve yanlışların uyarısını otoriteye sevimsiz olmamak için yapmazlar. Ne olur ne olmaz; testi dolmayabilir.

Elbette böyle bir ortamda ülkenin dertlerine eğilip çareler üretmenin imkansızlığının farkına varıp iktidar ve muhalefet kamusal çıkarlarını bir yana bırakıp ortak akıl ile hareket etme zamanı geldi ve geçmekte. Bilhassa iç didişmeler nedeni ile dış politika itibarsızlaşır, sorunlar karşısında dik durma iradesi zayıflar.

Geçmişte Rahmetli Özal tarafında başarı ile uygulamasını gördüğümüz kadarı ile ülkede birlik beraberliği sağlayacak, ötekileştirmenin önüne geçecek, ekonomik ve sosyal düzeni sağlayacak, Din ve vicdan özgürlüğüne önem verecek, düşünce ve ifade özgürlüğünün önünü açacak, İsraf ekonomisi terk edilerek, açlık sınırına dayanmış olan ülkenin çoğunu teşkil eden orta direği ayağa kaldıracak hamlenin acilen yapılması gerek. Bu atılım için gerekli dökümanlar ÖZAL’ın mutfağında bulunmaktadır.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın