Siyasete Soyunmanın Nedenleri...

Siyasete atılma isteğinin altında yatan nedenler kişilerin yapılarına göre değişir ve çok neden bir arada vücut bulur. Siyasetçi siyasetten beklentileri olarak, bağlı olduğunuz kuruma ve topluma katkıda bulunmuş olursunuz. İdeal ve fikirlerinizi gerçekleştirme imkanına sahip olma ve isteğinizi gerçekleştirme şansınız olur. Toplum Aktörü olmanın onurunu sahiplenirsiniz. Tanınmış olma arzunuzu yerine getirmek isteyebilirsiniz... .

Güç devşirmenin en etkili yolu olarak görebilirsiniz.. Çıkarlar ve rant dağıtımında var olmuş olursunuz. Görüldüğü gibi kulağa hoş gelen de hoş gelmeyen aynı anda ve iç içe nedenler olabiliyor.. Diğer bir deyişle; Siyaseti birçok insan için bu kadar istenen kılan da tam doğasında iki güçlü bileşenin var olması. Birincisi, inanç ve dava adına misyon üstlenme psikolojisi, İkincisi; aktör olma, güç devşirme, kazanma, hayatta kalma üzerine kurulu istekler yumağı haline geliyor.

Bazı toplum bilimciler, siyasetin bir insanın uğraşabileceği en nitelikli iş olarak ifade etmişler. Şayet topluma birikimlerimden bir şey verebilirse, yaptıkları ile insanların hayatlarını derinden olumlu bir şekilde etkiliyorsa, sosyal ve toplumsal düzene katkıda buluna biliyorsa; cidden bu görev bir insanın yapabileceği en kutsal görev haline gelir.

Bu anlamda bir hizmet anlayışı ile yapılan siyasete ve siyasetçiye hak ettiği itibarı göstermek de vatandaşın görevi olmalıdır. Çünkü o siyasetçinin düşündüğü ve arzu ettiği kazanç itibar görmek ve takdir edilmektir.

Maalesef madalyonun diğer yüzü o kadar parlak değil. Bir çok siyasetçi yaklaşık tüm dünyada itibarsızlık, çıkarcılık, yalancılık ve yozlaşmışlıkla beraber anılır. Bir iş düşünün ki, doğasında yücelik olmasına rağmen yozlaşmışlıkla damgalanıyor.

Siyasetçi yola çıktığında, Ülkemden ne elde edebilirim değil; ülkeme ve halkıma ne verebilirim niyetini ortaya koymalıdır. İktidar olduğunda siyasetçinin birinci görevi halk nazarında güvenirliliğini, adil duruşunu, hukuku üstün tutuşunu, ciddi ve sözüne sadakatini göstermektir. Siyasetçi halk nazarında itibarını kaybedince iktidarını koruyabilmek için çeşitli hile ve desiselere sapmadan kaybetmeyi de kabullenebilmelidir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın