Seferihisar'da Pazarlar Dert Küpü..

Ülke ekonomisinin geldiği durum nedeniyle ne yazık ki üreticisinden tüketicisine,emeklisinden işçisine, memurundan esnafına, pazarcısından mezarcısına kadar her kes dertli. Bizde vatandaştan bize gelen sorunları gündeme taşıyacağız ki etkilisi yetkilisi okusun ve çözüm bulsun. İzmir çevresinde oturan hemen herkes Salı Günü Seferihisar Kapalı Pazar Yerinde üreticilerin ürettikleri sebze ve meyveleri aracısız tüketiciye sattığı bir pazar kurulur.

Satılan sebzeler genellikle organiktir. Ama gelin görün ki bu pazarda üreticilik le hiç hiç bir alakası olmayan kişilerinde tezgah açtığıdır. Allah aşkına biriniz çıkın bana söyleyin, Seferihisar'ın hangi köyünde muz yetişiyor ki Salı pazarı tezgahında muz satılıyor. 10 lira pazar işgaliye parası alan zabıtalar makbuz keserken tezgah açanın üretici belgesini istemesi gerekmez mi? Bence önce üretici belgesi kontrol edilmeli, sonra makbuz kesilmelidir. Böylece adı üretici pazarı olan bu pazarda sadece üreticiler kendi ürününü satmış olacaklardır. Üretici pazarından bir şikayette toplanan 10 lira işgaliye para üretici pazarcının bütçesini zorluyor. Pazarcılar "Sabahtan akşama kadar 100 lira anca kazanıyoruz.

Bunun 10 lirasını da belediyeye verince pazardan kar etmeden gidiyoruz"diyorlar. Aynı sorunların biraz daha büyük boyutlusu Pazar Günleri açılan ve yaz aylarında tabiri caiz ise iğne atsan yere düşmeyen Sığacık Pazarında yaşanıyor. Pazar günü İzmirliler akın akın Seferihisar'a geliyorlar. Sferihisar'dan öte Sığacığ'a pazara geliyorlar. Ev hanımlarımızın el emeği göz nuru ile yaptıkları tatlılardan,böreklerden, turşulardan, gerçek üreticinin ürettiği sebze ve meyveleri, yine ev hanımlarımızın ördüğü, diktiği giysileri, takıları alıyorlar.

Ama gel gör ki sayıları hiç de az olmayan tezgahlarda ise Kemeraltı'ndan alınmış takılar, boncuklar, giysiler satılıyor. Gerçek üreticilerin isyanına rağmen bu tezgahlar kaldırılmıyor. Ve Sığacık'ta da alınan pazar işgaliye parası gerçek üreticilerin zoruna gidiyor. İnanıyoruz ki Seferihisar Belediye Başkanı Sayın İsmail Yetişkin bizzat gidip pazar esnafını dinler ve sorunlarını çözer. Ne diyelim, çarşınız pazar olsun.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın