Saygılı olmak, insan olmaktır...

Saygı, toplulukta, trafikte, toplu taşım araçlarında, komşuluklarda ve aile içinde başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu, aynı zamanda inceliği…

Saygı diğer yandan bir kimsenin düşüncelerine, sözlerine ve davranışlarına toplum içinde verilen değerdir. İtibardır, inanırlılığına karşı duyulan sempatidir. 

Saygı başlı başına bir kültür yansımasıdır. Saygı, konuşma adabını, siyasi ve dini ilişkilerini, sofra adabını, çalışma adabını, Vermiş olduğunuz ve bize verilen sözlerin tamamını düzenleyen çok yönlü güçlü anahtar bir kelimedir.  

Bir ülke insanının kültür ve sevgi değerini ölçmek istiyorsanız o ülkenin trafik lisanına bakmak yeterlidir.. Sevgi ve saygının yansıdığı veya yansımadığı bir trafik işleyişi toplumun kültür seviyesini tam olarak yansıtır. Trafikte en önemli saygısızlık kuralları çiğneyerek başkalarını tehlikeye sokmak ve rahatsızlık vermektir. Başkalarını düşünmeden egoistçe trafiği kullanmak ve park etmek tam anlamı ile saygısızlıktır kültürsüzlüktür.

Saygının olup olmadığı diploma ile ölçülemez. Ayrıca kültürün de diploma ile ilgisi yoktur. Milli kimliğine sahip, örf ve adetlerine sadakat ile bağlı kişiler de pek saygısız tiplere rastlanmaz.

Kültürsüzlüğün getirdiği saygı noksanlığı trafikte ve diğer alanlarda başkalarının haklarını umursamayan ve çiğneyen bir kişilik bozukluğu ortaya çıkar; bu tip insanlar toplumda saygısız damgasını yerler,tps://www.facebook.com/mehmethanefi.kordeve.5

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın