Salağa Yatıyorum...

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin'in Face Book hesabında "Seferihisar’a en iyi hizmeti verebilmek amacıyla çalışmalarımız İzmir’in en güzel plajlarından birisi olan Akkum plajında başladı. Akkum’da yaptığımız çalışma ile yoğunluğu biraz daha azaltarak halkımızın gönül rahatlığı ile sosyal mesafeye de uygun olarak keyifli vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz." satırlarını görünce tüylerim diken diken oldu. 

Bir saat geçmeden Bayrak Medya manşetinde de bu satırları haber olarak okuyunca moralim iyice bozuldu. Zaten günlerdir Ekmeksiz Plajının peşkeş çekilmesi için yapılan haberleri okuyorum ve kendi kendime Allah ne verdiyse, bildiğim ne kadar küfür varsa sıralıyorum. Seferihisar Belediyesinin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halil Bor yazıyor vediyor ki "Hidden Bay Şirketinden anlamlı açıklama"... Peşine Hidden Bay yetkilisinin  "Ekmeksiz Plajı için verdiği mücadele de Seferihisar Halkının yanındayız" satırlarını ekliyor. 

Aradan çok zaman geçmeden kendisini Seferihisar'ın tek yerel gazetesi olarak ilan eden, imtiyaz sahibinin tanınmış yazarların köşe yazılarını çalarak yayınlayan gazetenin manşeti çıkıyor karşıma;

"Seferihisar'ın modern tesisi olan Hiddenbay ile söyleşi

Büyük yatırıma imza atarak Seferihisar’a dev bir tesis kazandıran Hiddenbay grubunun Genel Müdürü Kartal Bozacıoğlu ile ..................................... Gazetesi Editörü ........................ bir söyleşi gerçekleştirdi. Yaptıkları yatırımları anlatan Bozacıoğlu; “Seferihisar markasına katkıda bulunmak  ve dünyada tanınırlığını arttırmak en önemli hedeflerimiz arasında” dedi."

Peşine de köşe yazarlığını yaptığım Bayrak Medya manşetinde 

"Ekmeksiz Plajına Alternatif Bulundu; Akkum Plajı...

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Ekmeksiz Plajında ki sorunun uzun sürede çözüleceğini anlayınca, Seferihisarlıları yaz sezonunda plajsız bırakmamak için vakit kaybetmeden Akkum Plajını Seferihisar' kazandırma çalışmalarına başladı."

satırlarını görünce asfalyalarım atıyor ve hemen istifa dilekçemi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Köksal'a gönderiyorum. Cevap gecikmiyor;

"Ülkemizde ki covit-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde istifanız ret edilmiştir".

Bir an kendimi İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun yerine koyuyorum. İstifası ret edilince yaşadığı ruhi durumu yaşayıp kahroluyorum.

Bayrak Medya Yönetimine bir mesaj daha göndererek "Yazdığım yazılar değiştirilmeden yayınlanmaması halinde yazmayı bırakacağım" diyorum ve sansür konulmama garantisini aldıktan sonra bu satırları yazıyorum...

Bakarmısın konu nereden nereye geldi?

Gasp edilen plajlarımızdan, hiç alakası olmayan benim istifama...

Hemen kendimi toparlıyor ve yazımın asıl konusuna hemen dönüyorum...

Nerede kalmıştık?

Ekmeksiz plajı gasp edilme aşamasındayken Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin'in yaptığı Akkum Plajında.

 

 

Başkan İsmail Yetişkin'in güya yeniden düzenlediği Akkum plajının konumu ve görüntüsü yukarıda. 

Şimdi Başkan Akkum Plajının neresini yeniden düzenleyip Seferihisarlılar'a sanki yeni bir plaj kazandırıyormuş hissi veren bir paylaşım yapmış onu çözmeye çalışalım.

Akkum Plajı Sosyal Medyada özetle şöyle anlatılıyor;

"Akkum Plajı, Ege'nin incisi İzmir'e bağlı Seferihisar ilçesinin sevimli beldesi Sığacık'a yer almaktadır. Sığacık, sevimli ve sakin bir sahil kasabası olmanın yanında, muhteşem doğa güzelliklere ve masmavi berrak denize sahiptir. Özellikle yaz sezonunda tatil için sıkça tercih edilen Sığacık, ziyaretine gelen herkesi kendine hayran bırakıyor.

Akkum Plajı'nda gelen ziyaretçiler için şemsiye ve şezlonglar bulunmaktadır. Ayrıca çevresindeki tesislerden yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Plajın hemen yanı başında bir de konaklama oteli hizmet vermektedir.

Seferihisar'ın en güzel plajlarından biri olan Akkum Plajı mavi bayraklı, tertemiz deniz suyuna sahip. Plajın beyaz kumsalı Sığacık'ta denize girmek ve su sporları yapmak için en ideal yerlerden biri. Özellikle rüzgar sörfü için çok uygun olan bölgede bu spora ilgi duyanlar için bir de rüzgar sörfü okulu bulunuyor."

Ama Akkum Plajının büyük bir kısmının Atlantis Otel tarafından kapatıldığından, vatandaşın otel müşterilerinin kullanımına sunulan bölümü bırakın kullanmaya, o tarafa bakamadığını bile kimse yazmıyor. 

İsmail Yetişkin'in plajı düzenleyip, dört dörtlük hale getirmesinden sonra bu arazininde tamamının Tunç Soyer tarafından Atlantis Oteline veya Albayraklar'a satıldığı ortaya çıkarsa, o bölgede SİT alanı olarak vatandaşın kullanımına kapatılırsa inanın hiç şaşmam.

 

 Bu resimleri bir okuyucum göndermiş.

Açıklamasında aynen "Gördüğünüz üzere Akkum Plajı sağ taraf. Burası halk plajı zaten. Atlantis Oteli Sahile sıfır değil ama plajın büyük bir kısmını otel kapattığı için plajın tamamını halk olarak kullanamıyoruz. Maya Bistro Hotel, Neptun Hotel, Atlantik Butik Oteller zaten Akkum Plajını çevrelemişler. Bu otellerden kalan küçücük bir plaj parçasını ise Belediye işletiyor ve adı halk plajı."  dedi. Plajda bir mavi bayrak etkinliğinde çöp toplamıştık. O zamandan kalan hayalimde ki görüntüsünü gözlerimin önüne getiriyorum da Belediyenin plajın neresini düzenliyor, zaten küçücük bir bölümünü halkın kullandığı bu plajın neresini halka kazandırıyor düşünemiyorum bile. Belediye Başkanı İsmail Yetişkin^de biliyor, Akkum Plajının en büyük sorunu istinat duvarı. Akkum Plajına bir şeyler yapılacaksa eğreti bir şekilde yapılmış olan istinat duvarı yıkılıp, biraz daha geri çekilerek yeniden sağlam bir biçimde yapılması ve plajın otelciler tarafından halka kapatılan kısımları da otellerden kurtarılıp halkın hizmetine sokulmasıdır.

 

Burası da yıllardır Tunç Soyer tarafından işletilen ve sahili tamamen kapatan Tunç Soyer'in oteli. Otelin sosyal medyada yapılan tanıtımında "Özle Plaj Alanı" denmesi ise ilgi çeken en büyük nokta.

"Özel Plaj Alanı"

Şimdi biriniz bana bir otelin nasılözel bir plaj alanı oladuğunu anlatsın da ben de anlıyayım. 

Tunç Soyer işlettiği bu otelin çevresinde ki kamu arazisini satın mı almıştır?

Yoksa el mi koymuştur?

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Tunç Soyer tarafından gasp edilen bu kamu arazisine sahip çıkarak halkın hizmetine açmayı düşünüyor mu? Düşünüyorsa ne yapacak ve nasıl yapacak, Akkum Plajını halka kazandırdığını anlattığı gibi anlatsa da biz de öğrensek.

Sahili ve bir koyu tamamen kapatan bu otelin de diğer tüm plaj ve sahillerinin gasp edilmesi, birilerine peşkeş çekilmesi gibi Tunç Soyer'in parmağı var tabi ki. Tunç Soyer Otelinin çevresini tamamen kamuya kapatmış ve bir koyu tamamen otelinin özel mülkü haline getirmiştir.

Burası da Kazaklar'a Tunç Soyer tarafından peşkeş çekilen Ekmeksiz Tabiat Parkı. Solda ki resimde gördükleriniz ne yazık ki otel, motel değil. Resimde görünen yapılar Kazaklar tarafından yapılan, bir tanesi de halen Tunç Soyer'in kullanımında olan ve Tunç Soyer'in mersis adresi olarak gösterdiği iddia edilen villalar. İşte Ekmeksiz Plajına halkın girişinin yasaklanmasının tek sebebi bu. Kazaklar kendi memleketimizde bizim Ekmeksiz Plajına girmemizden rahatsız oluyorlar.

Düşünebiliyormusunuz, kendi vatan topraklarımızda bize yasak bir plaj var. 

Ve hepsinden acısı Devlet, Kazaklar tarafından gasp edilen vatan topraklarımızı onlardan alıp bize vereceğine,Plajın tek giriş kapısına buranın koruma altında olan bir SİT alanı olduğunu, halkın girmesinin yasak olduğunu belirtiyor ve plajın tek giriş kapısına zincir ve kilit vuruyor.

Akkum Plajını sözde halk kazandıran Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin o kilidin ve zincirin kaldırılması için ne yapıyor acaba?

Yoksa girişin arabalar için tamamen kapanması için kapının önüne bir kamyon kum mu döküyor?

Şunu hiç kimse unutmasın...

Bu iktidar baki değildir...

Bir gün mutlaka başka birilerine ülkenin idaresini teslim edecktir.

Tunç Soyer Seferihisar'a yaptıklarının hesabını er geç verecektir.

Ve kim ne derse desin, Ekmeksiz Plajı bir gün mutlaka Seferihisar Halkının, yani gerçek sahibinin olacaktır.

Ben mi bu konuda ne yapıyorum?

Bu vatan topraklarını gasp edip peşkeş çekenlerin omuzlarına yatıp ağlıyorum.

"Ne yapıyorsun?" diye sorduklarında da, "Salağa yatıyorum" diyorum...

Anlayana sivrisinek saz misali...

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın