Ramazan-ı Şerif Münasebetiyle...

 Yüce Rabbimiz mükemmel varlık olarak insanı yaratmıştır. İnsanın en değerli organı ise kalbdir. Kalbin en önemli görevi ise; niyet ve yönelişlere sahne olmaktır.

Niyet, hareketlerin temelinde yatan plan ve projelerdir. Allah, nezdinde görüntü hiç önemli değildir. Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: " Allah sizin suret ve şekillerimize değer vermez, kalplerinizdeki yönelişlerimize değer verir"

Niyet, insan hayatında çok önemlidir "Ameller niyetlere göre olduğu gibi" "Herkesin eline geçecek olan niyet ettiğidir."

Niyetsiz veya iyi bir niyet taşımadan Allah katında değer ifade edecek bir amel işlemek mümkün değildir. Müslüman davranışlarına uygun bir iyi niyet taşımaz ise, en kötü niyetli münafık durumuna düşer. Yüce Allah'a göre "Gerçekten münafıklar, cehennemde aşağıların en aşağısındadırlar."

Nisa4 İyi bir Müslüman olmak her şeyden önce iyi niyetli olmak ile mümkündür. Elinde iyilik yapacak imkanı olmayanlar iyi niyetli olurlarsa aynen iyilik yapmış gibi olurlar. Müslüman devamlı iyilik niyet edilebilir ama; devamlı iyilik yapılamaz. " Müminin niyeti, amelinden daha üstündür."

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın