Prof. Dr. Sami Selçuk İle Siyaset...

Kendisine soruluyor; Nasıl bir cumhurbaşkanı görmek istersiniz?

“Ulusal ve küresel değerlere , demokrasinin vazgeçilmez temel ilkelerine sahip çıkan ve mümkünse en az bir dil bilen, dünyayı ve halkının titreşimlerini yakından izleyen , bunlara göre görüşler üreten, güvenilir kimliği ile ülkenin her köşesinde yaşayan bütün insanları kucaklayan, kutuplaştırmaları önleyen, kurumları ve insanları ortak noktalarda ve değerlerde buluşturabilen, kendisinin görüşlerine ters düşen insanların haklarını ve özgürlüklerini bile, hoşgörünün de ötesinde bir içtenlikle savunan bilge bir cumhurbaşkanı bulacağımıza eminim.

” Demokratik taleplerin cumhuriyet ile buluşmadığını mı düşünüyorsunuz?

“Demokratik taleplerin cumhuriyet ile buluşma konusunda hala sıkıntılarımız var. Ama çözülecek. Kolay değil. Fransa da bile 1789 dan bu yana beş cumhuriyet yaşandı. Demokrasi bir ülküdür. Yakalanamaz . Ama yakalanmaması, sürgit ardından koşulması daha iyi. Dinamizmi sağlar. Yapıcı bir işlevdir bu.

Fikir dünyanızı nasıl tanımlarsınız?

“Ben bir Atatürkçüyüm. 1981 yılında sunduğum bildiride de belirttiğim gibi Atatürkçülüğü hiçbir zaman ideoloji olarak algılamadım. Son çözümlemede, bilimin yaşama geçirilmesi olarak algıladım. Atatürkçülük, esnekliğini ve çağa uygulanırlığını bu yapısından ve gücünden alıyordu. Oysa günümüz Kemalistleri,Atatürkçülüğü 1930 larda tutuklayarak tarih yanılgısına düşüyorlar ve Atatürk’e de en büyük kötülüğü yapıyorlar. İnanıyorum ki, Atatürk yaşasaydı bilimin dediğini yapardı. Bu da elbette şöyle sonuçlanırdı: Çağcıl demokrasinin gereklerine uymak…”

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın