PKK Askerden Çok Gençliğin Eğitilmesinden Korkar...

PKK silahlı çatışmadan değil kendisinin besleneceği, yaşamını sürdürdüğü sosyal tabanın altından çekilmesinden ürküyor. Askerden korkusu kalmadı, çünkü savaşmaya, ölmeye ve öldürmeye alıştı. Beslenme kanalları kesilmezse de olayların biteceği yok.

Bölgede "okuma odaları" diye adlandırılan bir uygulama yapılsa. Bu odalara Milli eğitim içinden kendini bu yola adamış öğretmenler gönderilse ve özellikle bölgenin varoşlarından, fakir ailelerden seçilen çocuklara, gençlere eğitim verilse. Kürt gençlere matematik, fizik ve sosyal bilimleri en iyi öğretmenler öğretse, çeşitli kitaplar okutsalarbu odalarda.

ODALARDAN TERÖRİST ÇIKMAZ....

Bu okuma odalarında aynı zamanda matematik, fizik, kimya,türkçe ,edebiyat dersleriyle beraber manevi konulada da eğitildikten sonra dağa çıkan tek bir genç bile olacağı olanaksız hale gelir.. Ayrıca fakir Kürt ailelerin PKK'ya olabilecek sempatileri de ortada kalmamış, ailelere geleceğe yönelik bir umut verilmiş. Her şeyin gelecekte çocukları için daha iyi olabileceğini düşünmeye başlayan aileler, çocukları isteseler dahi onları dağa yollamaz olurlar.

Bu tabii ki mükemmel bir özveri isteyen bir çalışma. Memur zihniyeti ile gerçekleşmesi zor. Yıllardır söyleyip durur ama bunu nasıl hayata geçireceğimizi bilemediğimiz "Terörün sosyal beslenme ortamını yok etmeliyiz" sözünü kim hayata geçirecek.

Bu uygulama sadece bölgede değil, İstanbul gibi varoşu bol büyük şehirlerde de olmalı. Hepimiz artık anlamış olmamız gerekiyor; terör dediğimiz sorun silahla, öldürmeyle, bombalamayla çözülmeyecek, aksine PKK bizi saldırganlığa teşvik eder gibi olduğundan silahla karşılık vermenin bizi yenilgiye götüreceğinden de korkuyorum. Yapılacak şey, PKK'nın yaşam ve beslenme alanını daraltıp bölge halkının kalbini kazanmaktır.

Öcalan'a itibar kazandırarak, bölgenin lideri haline getirmek ancak Asala'nın değirmenine su taşımak olur. Kürt vatandaşlar ile mücadele ediyoruz zannederken Asala ile mücadele ettiğinizin farkına varmazsınız.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın