Özal'ın Musul ve Kerkük Hamlesi...

Özal’dan tarihi bir anı; yer Çankaya köşkü. Konu çok ciddi olsa gerek. Ortadoğu haritasın açılmış. Masanın bir uçunda Rahmetli Özal oturuyor. Irak ile ilgili konuşuyor.. Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Güneş Taner, Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanı Doğan Güreş, Deniz Kuvvetleri Komutanı İrfan Tınaz, Havba Kuvvetleri Komutanı Siyami Taştan, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis masanın etrafında oturmuşlar Özal’ı dinliyor ve konunun nereye varacağını merakla bekliyorlar.

Özal heyecanla dinleyenlere; Irak ordusunun korkulacak bir güce sahip olmadığını, savaş araç gereçlerinin çoğunlukla eski model olduğunu, bu nedenle bir başarı elde etmesi olanaksız. Masada oturan zevat sessizce merakla konuşmayı nereye getireceğini merakla bekliyorlar.

Özal, en sonunda bir soru ile bir anda tansiyonu arttırıyor. ABD Başkanı Bush ile görüştüm, karşı çıkmayacaklar. Peki, Irak’a girdiğimizde zayiatımız tahminen ne olur? Orada konunun uzmanları olmasına rağmen Güneş Taner hemen atılıyor, zayiatımız 30-40 bin civarında olur. Genel Kurmay Başkanı Torumtay, Taner’e dönerek alaycı bir tavırla “Bakanın askeri bilgisi karşısında şaşırıp kaldım”

Masada oturanlar fikirlerini ayrıntılı vaziyette anlatarak; bölgenin etnik grupları, arazi yapısını, Türk ordusunun durumunu ayrıntılı olarak anlatıyorlar neticede Irak’a girmenin doğru olmayacağını beyan ediyorlar.

Buna rağmen Özal ısrar ediyor; “Şu anda Uluslar arası ortam çok uygun, ABD nin itirazı yok. Irak’a girersek usul ve Kerkük’ü Türkiye’ye bağlayabiliriz. Bu şekilde belki federasyon kurulabilir. Böyle bir formül bölge halkının da işine gelir. Petrolleri var ama ekonomik yönden çok zayıflar. Üretebilmesi ve ihraç edebilmesi için Türkiye’ye ihtiyaçları var.

Hemen ardından Genel Kurmay Başkanı Necip Torumtay istifa ediyor. Özal ise danışmanlarına o meşhur sözü söylüyor: “Bana savaşan Generaller lazım.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın