Okullar Açılırken...

Dünyada karma eğitim uygulaması ciddi tartışılır duruma geldi. Bu ülkeler uygulamanın yanlışlığını görerek hızla terk etmeye başladılar. Almanya’da Schule Aktuel dergisi; yaptığı araştırmadan sonrası karma eğitimin “Yüz yılın en büyük pedagojik yanlışı” başlığı ile yayınladı..

İngiliz Gazetesi The Times Eylül 2009 da Kuzey Londra Kız Yüksek okulu öğrencilerinin hızla yükselen başarısını haber olarak verdi. Royal Grammar Okulu Genel Müdürü Jon Cox da bu görüşü şöyle destekliyor: "Kızların bulunmadığı ortamlarda erkeklerin dikkatleri dağılmıyor ve derslere daha fazla odaklanıyorlar. Kızlar ne düşünür kompleksinden uzaklaşıyorlar

Almanya'nın Bayern Eyaleti Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı Schul Report dergisinde, Münih Okul Pedagojisi ve Eğitim Araştırmaları Devlet Enstitüsü'nün raporuna yer veriliyor: "Karma eğitim, hem kızlar, hem erkekler için fayda sağlamamıştır" denilmektedir.

Bize gelince, Türkiye'de çağdaşlık, modernlik, laiklik ileri sürülerek öyle bir ön yargı oluşturulmuştur ki, kız erkek ayrı sınıflarda ders yapılmasını teklif etmek bile cesaret ister. Eğitim; ilim ve deneyler, insan ve Türkiye gerçekleri üzerine değil de, bazı komplekslere göre yapılmaktadır. Karma eğitimin zararından söz edilse, kıyameti koparacak bir zihniyetle karşılaşırsınız. .

Zaten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin olayı cinsellik açısında ele alarak; , Toplumsal yaşamın her alanında görülen cinsiyetçilik ve cinsiyetçi uygulamaların en yoğun görüldüğü alanların başında eğitimin geldiğini vurgulayan Aydoğan, “Cinsiyetçi ve cins ayrımcı uygulamalar okullarda etkili şekilde üretilmeye devam etmekte, geleneksel cinsiyet rolleri aile, okul, hukuk, ahlak, din ve medya tarafından sistemli bir şekilde çocuklara aktarılmaya çalışılmaktadır. Bu durum ülkemizde giderek artan kadına yönelik şiddetin en temel nedenlerinden birisidir” dedi. .

Ataürk’ün Milli Eğitim görüşü; Atatürk, eğitimin milli olması gerektiğine inanırdı., O, yeni Türk eğitim modelinde geleneksel eğitim sisteminden, çağdaş bir eğitim sistemine geçilmesinin şart olduğuna inanmış ve çağdaş eğitimin de YABANCI FİKİR VE ETKİLERDEN UZAK ve bizim MİLLİ değerlerimize uygun olmasını istemiştir.(Karagözoğlu;1981:217)

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın