Neden Sadece Orkinos Çiftliği?

13.03.2020 Cuma günü Sığacık Limanında ilginç bir dava vardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu Orkinos Çiftliği Ruhsat İptal Davası.

Hakim yerinde keşif yapılmasına karar vermiş ve mahkeme heyetiyle birlikte Sığacık Limanına gelmişti.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, CHP Kadın Kolları, Çevreciler, Kent Konseyi Kadın ve Engelliler Meclisi ile davalı Başaran Balıkçılığın Avukat ve çalışanları limanda idi. Milli Basketbolcu Efe Aydan'da protestocu çevreciler arasında yerini almıştı.

Mahkeme heyeti limanda önce Davalı, davacı ve müdahilleri dinledi.

Büyükşehir Belediyesinin yüze yakın anlaşmalı avukatı olmasına rağmen Büyükşehir avukatlığını Avukat Şehrazat Hanımın yapması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyordu? Neden kadrolu avukatlar Büyükşehir Blediyesini savunmuyordu da dışardan bir avukat tutulmuştu. Borç içinde olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin ek bir avukat ücreti ödemesinin esbabı mucibesi neydi?

Limanda savunma ve ifadelerin dinlenmesinden sonra Mahkeme Heyeti ve limanda toplananlar önceden hazırlanan bir balıkçı motoruna binerekorkinos çiftliğine gittiler. Mahkeme heyeti ve bilirkişi yol boyu avukatları dinledi. 

Şikayet konusu Başaran Balıkçılığın işletmeciliğini yaptığı orkinos çiftliğinin denizi kirlettiği idi.

Orkinos çiftliğine geldiğimizde denizin masmavi olduğu ve çiftlik etrafında herhangi bir kokunun olmadığını gördük.

Yolda sohbet ettiğimiz Başaran Balıkçılık çalışanı orkinosların kirli denizde yaşayamadıklarını anlattı.

Orkinos çiftliğinde besleme anında kirlilik olup olmadığının saptanması için havuzlarda ki balıklar beslendi. Orkinoslar seyrine doyum olmayacak bir güzellikte adete gösteri yapar gibi karınlarını doyurdular. 

Ve her ne hikmetse denizde en ufak bir kirlenme olmadı.

Mahkeme hakimi ve bilirkişi bir saate yakın bir zaman havuzları incelediler. Hakimin yanındaki görevliye "Denizde bir kirlilik göremiyorum" demesi, o kişininde "Bende aynı fikirdeyim" demesi orkinosların denizi kirletmediği fikrini adeta perçinlyordu.

Daha sonra kıyıdaki çipura ve levrek havuzlarına gittik. Eğer dava bu çiftliklere açılmış olsaydı kesinlikle kapatmakararı verilirdi kanaatindeyim. Orkinos havuzlarında masmavi, pırıl pırıl bir deniz varken ne yazık ki çipura çiftliğinin bulunduğu bölgede deniz suyu bulanıktı.

Haklı olarak insanın kafasına bazı sorular takılıyor;

Neden buradaki beş şirket değilde sadece Başaran Balıkçılığın orkinos çiftliğinin kapatılması isteniyor gibi.

Denizi kirletmediğini gözlerimizle gördüğümüz bu çiftliğin kapatılmasında neden ısrar ediliyordu?

Aklıma gelen en deli soru ise;

"Acaba birileri bekledikleri rantı bu şirketten sağlayamadıklarımıydı?"

Adaletin kesitiği parmak acımaz. Şayet mahkeme kapanma kararı verirse Başaran Balıkçılık havuzlarını alır başka bir memlekete gider, üretimine orada devam eder.

Eder de şimdi bu çiftlikte bir sürü Seferihisarlı genç çalışıyor. Bu gençler işsiz kalınca kimin eline ne geçer orasını bilmiyorum.

Ayrıca orkinos ticaretinin ilçeye yaptığı ekonomik katkı ne olacak diyorum.

Urla karasularında olan bu çiftlik için Seferihisar Belediyesinin neden müdahil olduğunada akıl erdiremiyorum.

Birinin düdüğünü çalmak yerine keşke akilane bir şekilde düşünsek ve zaten ekonomik sıkıntı çeken ilçemizden böylesine büyük bir yatırımı yollamak için tutarsız protestolar yapmasak diyorum.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın