Milli Değerlerimiz...

Türk tarihi malûm olduğu üzere vatan toprağı için şanla, şerefle mücadele vermiş kahramanlarla doludur. Bazıları çok iyi bilindiği halde bir kısmı da nerede ise hiç tanınmaz, bilinmez.

Geçmiş tarihimizde vatan toprağı için canla, şerefle mücadele vermiş Türk milletinin ortak değerleri kahramanlar ile doludur. Bazıları çok iyi bilindiği halde bir kısmı da hiç tanınmaz ve bilinmez. Hepsini rahmet ile anmak ve yaptıkları hizmetleri yadetmek onlara vefa borcumuzu gıyablarında da olsa ödemek anlamına gelir.

Üzülecek önemli bir konu ise; isimsiz, unutulmuş kahramanlarımızın kim olduğunu merak etmeyişimiz. . Çanakkale’de. Kurtuluş savaşında komuta etmiş ve şehit düşmüş komutanlarımızdan kaç kişiyi biliyoruz. İzmir’e Atatürk ile beraber giren Vilayet konağına Türk bayrağı çekildikten sonra Vali olarak tayin olan Sakallı Nurettin Paşayı Türkiye de kaç kişi tanır. Maraş’ta, Antep’de, Ödemiş’de Yunana ilk kurşunu atanların kim olduğunu bilen var mı? Ancak İzmir’de Yunan sahile çıkarken ilk kurşunu attı denen cesedi ve mezarı olmayan Hasan Tahsin’e heykeli yapılır her sene anma töreni düzenlenir. Irkdaşları da; İstabul’da Sabetaycıların özel mezarlığı olan Bülbülderesi Aşiyan da içi boş sembolik mezarını yapmışlardır. Merak edenler mezarlığa gider mezar taşında ismini görürler.

Bu milli değerlerimiz, başta M.Kemal Atatürk olmak üzere, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Rauf Orbay, Abdulhamit, Vahdettin gibi isimler üzerinden çeşitli ortamlarda veya yayın organlarında bazılarının hakkında methiyeler düzülürken bir diğeri hakkında bazen ihanete varan eleştiriler yapılıyor. Bir diğeri ise tam tersi menfi söylemler ile bu değerlerimiz üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Hatta bazen birisini diğeri ile kavga ettirip çarpıştırıyorlar. Bu tarz vefasızlık örneği verenler aslında kendi ideolojilerini bu zatlara teyit ettirmek gayretine de giriyorlar.

Milletimizin içinden çıkmış Milli kahramanlarımız ve tarihi değerlerimiz Türk milletinin ortak değerleridir. . Bu kahramanlar kendi sahalarında vatana ve millete halis duygular ile hizmet etmişlerdir. Elbette insan olarak hataları, yanlışları ve zaafları olmuştur. Ancak ülkenin ve milletin aleyhine kasıtlı olarak bir uygulama yapmayı akıllarından bile geçirmemişlerdir.. Yaptıkları değeri biçilemez hizmet ve fedakarlıklarının yanında varsa beşeri hatalar konu bile edilmemesi gerekir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın