Merhamet...

 

“Sizin hayırlınız, ne ahireti için dünyayı terk edeniniz, ne de dünyası için ahireti terk edeninizdir.

Aksine her birine gerektiği kadar değer vereninizdir (dengeli olanınızdır) (İbn Mace). “En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunanınızdır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsenizdir” (Tirmizi). Yaşamımızda en değerli kalem sevgi unsurudur.

Sevgiden mahrum bir insanın kalbi taşlaşır ve çevresine devamlı negatif enerji yaydığı için kendisi de huzur ve mutluluğu yakalayamaz. Aynı zaman da insanlar da şerrinden emin olamazlar. -İnsanı insan yapan sevgi ve merhamettir.

Sevgi ve merhametten yoksun insan diğer insanların; duygularını, sevinçledrini, üzüntülerini paylaşmadığı için kendi kendini bir nevi yalnızlığa mahkum etmiştir. İnsanlarda sevgi bağları geliştikçe birlik ve beraberlik güçlenir ve neticede; kavga, çekişme ve terror ortadan kalkar.İnsanları severken; din, dil, cinsiyet, renk, kültür ayırt etmeksizin sevmektir.

İnsanlari sadece insan oldukları, insan olarak degerli olduklari icin sevmektir. onlari anlamaya calısmaktir. Dertlerini, tasalarını, dünyalarını anlamaya çalısmaktır. sevgi nedir? sevgi sorumluluk duymaktir, emek cekmektir.

Sevgi merhametsizlerin, empati yoksunlarının yapabilecegi iş degildir. sevmek yürek işidir... yüreksizlerin işi degil... Bir gün Peygamberimiz arkadaşları ile sobet ederken önlerinden bir cenaze geçer. Hemen ayağa kalkarlar.

Yanındakiler “Ya Resululah o bir Yahudi idi neden atağa kalktınız” diye sorarlar. Peygamber S.A.S “ Ama o bir insandı” der…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın