Mehmet Akif ve İstiklal Marşımız...

Rahmetli Mehmet Akif’in vatan ve milletimiz aşkı ile zor günlerde milletçe dik durmamız sağlayan İstiklal savaşımızın manevi ve milli gücü olarak açtığı bayrak unutulmaz. 99 yılını idrak ettiğimiz İstiklal Marşımızı milletimize armağan eden Milli Şairimiz Mehmet Akif’e şükranlarımızı sunarken rahmetle anıyoruz

 “Şairlerimizin dikkatine: Milletimizin dahili ve harici İstiklal uğruna girişmiş olduğu mücadeleyi ifade ve terennüm için bir İstiklal Marşı. Umur-u Maarif Vekili Celilesi’ nce müsabakaya vazedilmiştir.İşbu müsabaka, 23 Kanun-u evvel sene 36 tarihine kadar olup bir heyeti edebiye tarafından,gönderilen eserler arasından intihap edilecektir ve kabul edilen eserin güftesi için beş yüz lira mükafat verilecektir. Milli Eğitim Bakanı Dr.Rıza NUR.

Milli Eğitim Bakanlığı, Bakan Hamdullah Suphi aracılığıyla Mehmet Akif Ersoy'a yarışmaya katılması konusunda teklifte bulunmuştur. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı karşılığında tek bir ödül almamak şartını koşmuştu.

Bir devletin olmazsa olmazlarından biridir ulusal marşlar. Devlet içinde yaşayan milletin birlik içinde olmak, birlikte hareket etme isteklerinin en önemli göstergesidir. Toplumu milli ve manevi duyguları işleyerek bu birlikteliği sağlayan Mehmet Akif’tir. Yazılmasına sebep olan durumlar ile yazılışı arasında tam bir paralellik vardır.

Mehmet Akif, bağımsızlığını kaybetme aşamasına gelmiş bir milletin mücadelesi ve şahlanışı anlatılır. Bağımsız kalınması için yapılması gerekenlerden bahsedilir. Birlik olunmazsa neler yaşanacağını anlatır. İstiklal Marşımız bize geçmişimizi, yaşadıklarımızı ve gelecekte yaşanma ihtimali olan durum arasında bağ kurmuştur.

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE…

Ey sürüden arta kalmış yiğit!

Arkadaşın gitti, yetiş sen de git.

Bak ne diyor cedd-i şehidin işit;

Durma git evladım, uğurlar ola!

Durma git evladım açıktır yolun.

Cenge sıvansın o bükülmez kolun;

Süngünü tak ön safa geçmiş bulun.

Uğrun açık olsun uğurlar ola!

Yerleri yırtan sel olup taşmalı,

Dağ demeyip, taş demeyip aşmalı!

Sendeki coşkunluğa el şaşmalı.

Haydi git evladım, uğurlar ola!

Düşmana çiğnetme bu toprakları,

Haydi kılıçtan geçir alçaktarı!

Leş gibi yatsın kara bayrakları,

Kahraman evladım uğurlar ola!

Mehmet Akif…

Sonuç olarak Devlet olarak ve millet olarak gerekli ilgiyi gösterdik mi? Cenazesine Devlet bile katılmadı…

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın