Mason İttihatçılar, Atatürk'ün Ölümünden Sonra Devleti Ele Geçirmek İçin Kullandırdıkları Gibi, DP Döneminde de Yine İsmet İnönü'yü Kullandılar...

Ben o tarihte askeri okulda öğrenci idim. Gece yataklara kıyafetlerimiz ile tam techizat yatırıldık. Sabahleyin cemselere bindirilerek varyanttan Konak meydanına indirildik. Olayları an be an yaşamış biri olarak; devleti ele geçirmek ve iktidar olabilmek için yabancı ideolojilerin ve iktidar hırsına bürünmüş siyasilerin ortaklaşa ülkeyi nasıl felakete sürüklediğine şahit oldum.

Demokrasi yutturmacasının perde arkasında gizli darbe topuzunun ülkenin başına nasıl indiğinin en bariz örneği 27 Mayıs kalkışmasıdır. Halkın iradesi ile demokratik yoldan iktidara gelenlerin nasıl idam edilerek al aşağı edildiğini 27 Mayıs'da görmüş olduk.

MAH’IN “1950-1960 DP İKTİDARI” RAPORU

İnönü’cü mason askerler tarafından hazırlanan, yanlışlarla doğruları girift hâle getiren istihbarat raporu şöyle başlıyor: “Türk tarihinde 31 Mart irtica eylemi olaylar, acı ders gibidir. Kanlı çarpışmalara neden olmuştur. Her keresinde ordunun da mücadele etmesi zorunlu olmuştur. Ordu her daim şeriat ve dincilik konularında hep hassas olmuştur. Atatürk tarafından kurulan Halk Evleri ve odaları kapatması, Atatürkçü olduğunu söyleyen Millî Eğitim Bakanı, köy çocuğunu eğiten ve ileride Türkiye’nin kalkınmasına büyük katkıda bulunacak Köy Enstitülerini kapatması, DP’nin Türkiye’de Atatürk’e karşı geri hareketleridir. Yürürlükte olan anayasanın Türkçe dili DP tarafından teşkilatı esasiye kanunu dönüştürülerek Osmanlıcaya dönülmüştür veya dönülmeye çalışılmıştır.”

MAH’A GÖRE DP’NİN KARGALARI GÜLDÜREN ‘GÜNAHLARI’

İnönü’cü MAH’ın raporunda kargaları bile güldüren “DP’nin günahları” şöyle sıralanıyor: n Halk Evlerini kapatmak n 1946’da CHP tarafından öğretmen okuluna dönüştürülen Köy Enstitülerini kapatmak n Komik ama Osmanlıcaya dönülme n Vicdan özgürlüğü ve laiklik konusunda ordu ve CHP’nin rahatsızlığı (İttihatçıların adına rahatsızlık) n Dinî dergiler, cami yaptırma derneklerinin çoğalması iddiası (İttihatçıların rahatsızlığı) n Atatürk heykellerine saldırılması (Darbeye hazırlık provakasyonları) n Oy için “yobaz sürüsü dinciler”in desteklenmesi palavrası (Mason ittihatçıların Müslümanlara bakış açısı) n Ramazan’da oruç tutmayanlara karşı baskı hissedilmeye başlandığı yalanı n Türkçe okunan ve “halkın alıştığı” ezanın bir kararla Arapçaya dönüştürülmesi (Darbenin ve idamın en önemlisebebi) n Menderes’in Said-i Nursi ile görüşmesi (TBMM de Atatürk'de görüşmüştür.) n Sahne sanatçılarına sahnede olur olmaz siyasi espri yapmamaları ikazı n CHP ile rekabet n Fakir ile zengin, halk ile okumuşun oyunu bir tutması

‘İNÖNÜ ORDUYU ÖRGÜTLEMEYE BAŞLADI’

1950 hezimetinden sonra halkın DP’ye rey vermeyeceğini düşünen İnönü/CHP, 1954’deki ikinci ağır hezimeti ile çileden çıkar. Sonrasını rapor şu cümlelerle dile getiriyor: “1954 yılından sonra İnönü ve CHP ordu içerisindeki sempatisini kullanarak bazı subay ve generalleri -DP’ye- karşı örgütlemeye başlattı. Ordu içerisinde son derece etkili olan İnönü’nün telkinleri ve çabaları sonucu ordu içindeki gruplaşmalar tamamen bertaraf edilmeye, İnönü’nün ve CHP’nin hâkimiyeti tesis edilmeye başladı. Subayların büyük bir kısmı DP’ye her şeyi gözü alarak kafa tutmaya başladı

.” İNÖNÜ: GEREĞİ YAPILACAK “İnönü ve generaller çok sinirliydi” diye devam eden rapor, İnönü’nün neler yaptığını ise şu cümlelerle ifade ediyor: “Gereğinin yapılacağından kuşku duymayın’ diyerek orduyu biraz olsun rahatlatmıştı İnönü!”

27 MAYIS GEREKÇESİ.

İsmet İnönü yaralanıyor ( İttihatçılar tansiyonu yükseltmek için İnönü'yü taşlattılar.) 1959'un Nisan ayında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Batı Anadolu illerini kapsayan bir geziye çıktı. CHP'liler bu geziyi "Büyük Taarruz" diye isimlendirdi. Ancak daha ilk durağı olan Uşak'ta İnönü taşlı saldırıya uğradı ve başından yaralandı. İçişleri Bakanının da emriyle Uşak Valisi İnönü'nün gezisini engelledi. İnönü daha sonra gezi dönüşünde de Topkapı'da bir trafik memuru tarafından durdurulduğu sırada orada bulunan halkın saldırısına uğradı. Polisin müdahale etmediği olaya askerlerin müdahale ederek İnönü'nün zor kurtarıldığı aktarıldı. Çeşitli anılarda aktarılanlara göre de İnönü'nün fiziken saldırılara uğramasını hem organize ettiler hem de darbeci subayların darbeye adım atmasında etkili oldu.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın