Manda Yuva Yapmış Uçak Motoruna...

Meşhur bir anonim türkümüz var;

"Manda yuva yapmış söğüt dalına,

Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?"

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir'de ki orman yangınlarında Türk Hava Kurumunun yangın uçaklarını neden kullanamadıklarını "Uçakların 3 tanesinin motoru yok,motor bölümüne kuşlar yuıva yapmış, 3 taneside yağ kaçırıyor" diye açıkladı.

Bizde türküyü değiştirdik;

"Manda yuva yapmış uçak motoruna,

Aküsünü sinek kapmış gördün mü?"

Bu kadar ciddi bir olayı "Tiiié ye alarak yazmak inanın vicdanımı sizlatıyor.

Sen bir yıl önce bu uçakları Yunanistan'da ki  yangına göndereceksin,Türk Bayrağı taşıyan uçaklarımız Yunanistan'da ki devasa yangını 1 saat gibi bir sürede söndürecek ama İzmir'de ki yangında bu uçakları kullanmayacaksın.

"Motoru yok, yağ kaçırıyor" gibi sudan sebepler ileri süreceksin.

Yayınladıığımız ve hiç bir basın kuruluşunda olmayan Efem Çukuru Yangını videolarımız lütfen izleyin. 

Görüntüler açık açık yangının adeta söndürülmek istenmediğini, büyümesi için elden gelen her şeyin yapıldığını gösteriyor.

Efem Çukurunda ki altın arama şirketiyle ilgili şaibeler oluşuyor beyinlerde.

Bunun dosyasını da önümüzde ki günlerde yayınlayacağız.

Ve  Sayın Bakan çıkıyor 53 saat süren yangında 500 hektarlık orman alanının yandığını söylüyor.

Ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu alanın 5 bin hektar olduğunu açıklıyor.

Yalan yok ben Tunç Soyer'e inanıyorum.

Çünkü Tunç Soyer, "Yangın başlayınca tatile çıktı" manşetiyle adice bir iftiraya maruz kalan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin gibi yangın hebrini alır almaz  yangın mahalline koşmuş ve 53 saat boyunca yangının söndürülmesi için kendisini parçalamıştı.

Ne kadar orman yandığını, yanan ormanları helikopterle seyrederek değil, bire bir yangın alanında gerektiğinde itfaiye hortumunu sırtlayarak alevlerin arasına dalarak söndürmeye çalışan Tunç Soyer bilir. Yangının Seferihisar tarafında ki verdiği zararı ise tatile değil yanan ormanları söndürmek için yangının içine dalan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin bilir.

Ne diyeyim;

Madem motoru olmayan uçağın bu bölümüne kuşlar yuva yapmışsa bırakın hayvanlar rahat rahat yavrularını büyütsünler.

Belki bir gün yavrularıyla birlikte yanmamış bir orman bulup, özgürce uçarlar...

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

2 Yorum

  • bayrak-medya-yorumlar

    Ayhan Köksal , 26 Ağustos 2019

    Değerli Dost, Öncelikle şunu belirteyim ki, seçildiği günden bu yana gerek Tunç Soyer ile, gerekse İsmail Yetişkin ile oturup bir çay içmişliğim yoktur. Kaldı ki ben hiç bir zaman belediye başkanlarından yardım talep etmem, reklam istemem. Burada olay Tunç Soyer'in ve İsmail Yetişkin'in çalışması değil ormanların yanışının helikopterden seyir edilişidir, Burada olay "Motor yuvasına kuşlar yuva yapmış" diyen bir Bakana verilen cevaptır. Her kesin bir fiyatı vardır ama 45 yıllık gazetecilik yaşantımda nedense benim fiyatımı bulamadılar. Çünkü kalemimi hiç bir zaman satmadım. Satmam da. Satacak olsaydım Efem Çukurunun neden yandığını veya yakıldığını gösteren ve sadece bizim elimizde olan videoları yayınlamazdık. Çünkü o videolar bir belediye başkanının vereceği reklamın yüz katı değerindedir. Zamanla tanıyacaksınız bizi ve öyle sanıyorum ki bu yorumunuz için özür dileyeceksiniz.

  • bayrak-medya-yorumlar

    Çerçevesiz , 26 Ağustos 2019

    Az önce Sn.Kocaoğlu ile ilgili yazınızı okumuş, ışte objektif yaklaşım demiştim.. bu yazıda ise "reklam alabilir miyim," ya da "reklam sözünü aldım hakkını vereyim yaklaşımlı abartilan var.. Abartıya kaçmadan da her iki belediye başkanının da konuya özverili bir şekilde ilgilendiğini yazabilirdiniz.. -ki gerçekten ilgilendiler, dolayısıyla hırpalamazdınız kendinizi...Naçizane uyarıma kulak verip ilçedeki emlakçılar gibi gazetecilik yapmayın.

Köşe Yazısına Yorum Yazın