Lider Profili...

Eski parti liderleri ile mevcut olan bazı parti liderleri arasında mukayese yaptığımızda nedendir bilinmez tevazu ve adanmışlık konusunda yeni liderler eskilerin çok gerisine düşmüş vaziyette.

Bu gün evime ziyarete gelen ANAP Genel Başkanı sayın İbrahim Çelebi Bey ile bir saate yakın sohbet etme fırsatı buldum. Büyük bir umutla söyleyebilirim ki, hayalimdeki rahmetli Özal’ın siyasi parti liderliği profilini yansıtması beni çok mutlu etti.

Temennim odur ki, diğer parti liderlerimiz de ifadelerinde ve birbirlerini eleştirilerinde centilmenlik sınırlarını aşmadan, kişiliklerini tahrip etmeden meramlarını ifade edebilsinler. Şu andaki üsluplar ile hem kendileri yıpranırken; toplumunda huzurunu bozdukları gibi birbirlerine düşmanca bakan gruplar üretiyorlar. Ülke bütünlüğü bakımından da çok sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Nuran Yıldız'a göre, bu kazananı olmayan bir söylem ve rol model olan liderler tehlikeli bir süreci zorluyor:

"Daha da kötüsü bunun sokağa indiğini düşünün. Sokağa indiği noktada baktığımız zaman sonucu karakolda bitebilen, siyasi iletişimde çok nadiren kullanılması gereken bir üslup."

Siyasi liderler tükenme trendine girdiklerinde bu tarz üslupların kullanıldığı ortamlardır. Siyasetin tıkandığı olumsuzluk ve krizlerin ortaya döküldüğü zamanlar siyasetin tıkandığı ortamlardır . Tarafların çözüm önerileri bulamadıkları, tıkandıkları dönemlerde taraflar çareyi birbirlerini sinirlendirmede buluyorlar. Bilhassa iktidarlar bu tarzı daha fazla tercih ediyorlar.

Sonuç olarak toplumun birbirlerine kin ve nefreti tahrik eden söylemleri kullanarak kötü örnek olan liderler aynı zamanda böyle bir ortamı bekleyen hainlere de yardım etmiş oluyorlar.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın