Kürtleşen Ermeni Köyleri ve Kürtlerin Ermeni Olaylarında Rolü...

7 Bin cıvarında militanı bulunduğu tahmin edilen PKK terör örgütünün 7-8 bin cıvarında militanı olduğu tahmin ediliyor. Bunun aşağı yukarı üçte biri Gayri Kürt unsurlardan oluşuyor. Yani yabancı PKK militanları daha ziyade Suriye topraklarında bulunuyorlar.

Eski Milletvekili Abdullillah Fırat, Tehcir zamanında yüzlerce Ermeni köyü Müslüman olup Kürtleşti ifadesi kullanmıştır. Ermeniler sağa sola saldırmaya başlayınca Kürtler de buna karşılık Hamidiye Alayları içinde silahlandı. Çünkü, silahlanmayı her yerde Ermeniler başlatmıştı. İlk katliamı da Ermeniler Erzurum ve Van bölgelerinde yapmaya başladılar. Ermeniler daha çok Türkleri katletmişler ama Kürtlere fazla zayiat vermemişlerdir.

Şeyh Said’in halifesi, Şeyh Haydari Kersi’nin Ermeniler tarafından katledilmesi nedeni ile Kürtler de saldırıya geçmişlerdir. Kürtlerin diğer bir kolu olan Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani ve amcası Barzan Şeyhi Abdulselam’ın Rusların desteği ile Türklere karşı kışkırttığı da Genel Kurmay arşivinde mevcut bulunmaktadır.

Ermeni katliamlarının canlı tanığı Bitlisli 122 yaşındaki Hacı Kasım Karabulut Ermeni katliamının canlı tanığı olarak dimdik ayakta. Karabulut’un dediğine göre; Ermeniler Bitlis’i işgal ettiklerinde tüm cami ve medreseleri ateşe verdiğini, ahırlarda saklanan kadın, çocuk ve yaşlıları öldürdüklerini anlatıyor. 1884 doğumlu Hacı Kasım Karabulut Çanakkale de altı ay savaştığını M.Kemal Atatürk’den de emir aldığını söylüyor ve ilave ediyor “ Gençler bu Devletin ve bayrağın değerini iyi bilmelidirler.” diyor.

Neticede Ermenileri maşa olarak kullanan ve silahlandıranlar ile; Ermenilere soy kırım yapıldı diyenler aynı merkezler.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın