Kronik Şiddet...

Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen kadına şiddet , özellikle son yıllarda ülkemizde de sıklıkla  gündem olmaktadır. İlk akla gelen fiziki güç kullanımı olsa da psikolojik şiddete uğrayan kadınların sayısı hayli fazla. Bağırma, emir yağdırma, iş hayatı ve sosyal hayata müdahale,  cinsel içerikli zorlama, hakaret, tehdit, küfürlü ve kaba konuşma gibi davranış şekilleri. Aslında belki de kökeninde kişinin ekonomik, sosyal ve eğitimsel acizliği.

Belki de devletin yaptırımlardaki eksikliği erkek cinsiyetinin bu şiddete eğiliminin en büyük sebebi.

Günümüzde mahkemeler tarafından onaylanan şiddet karar sayısı 2013’te 60 bin civarı iken 2017’de 100 bine yaklaşmaktadır. Son beş yılda acil durum kapsamında koruma kararı sayısında %70’e yakın bir artış olmuştur. Mahkemeler 6 aya kadar koruma sağlayacakken son bir kaç yılda bunun 2 aya düştüğünü görmekteyiz.2019 yılında öldürülen kadın sayısının 299 olduğu tespit edilmiştir. Tabi burada  ört bas edilen, intihar olarak gösterilen, katili koruma amaçlı olanlar hariç.

Eğitimli, eğitimsiz, başarılı, başarısız, çalışan, çalışmayan çok kadınımızın çeşitli erkek şiddetine maruz kaldığı aşikardır. Bize dayatılan mahalle baskısı ile karı koca arasına girmeme mantığı duyarsızlıkta son noktadır. Kadınlarımız , hem cefakar hem fedakar en büyük görev yine bizlere düşmekte. Egosu yüksek, empati yoksunu, “ erkektir istediğini yapar” görüşü ile erkek çocuklarını yetiştirmekten vazgeçip; vicdanlı, saygılı, sevgi dolu nesiller yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Abisinden, babasından, eşinden korkan kadınlar değil, hakkını savunan, boyun eğmeyen kadınların gücünü göstermeliyiz.

Yine en büyük eksiğin evlilik kurumunda olduğunu düşünerek, kişilerin bedensel sağlığından çok psikolojik sağlığının iyi olup olmadığını evlilik öncesinde tespit etmeli, psikolojik sağlık raporuyla desteklemeliyiz.

Lütfen buna artık hep birlikte “dur” diyelim. Bunu sadece kamu spotunda olmadığını görüp, gerçek hayatta da müdahale etmemiz gerektiğini bilelim. Beyler empati yapmaktan çekinmeyin, daha duyarlı bir toplum için kadına saygıyla kalın.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın