Kazakların bir planımı var?..

Kazakların bir planımı var?
Sığacık Ekmeksiz mevkinde çıkan orman yangının ardından ortaya atılan bazı iddialar Kazakları hedef gösteriyor.
Peki Kazaklar niye hedef? Bu Kazaklar kim?
Seferihisar Belediyesine ait gayrimenkulü satın alan Kazakistanlı vatandaşlar 120 dönüm üzerine turizm imarından yararlanarak otel görünümlü özel mülkler yaptılar. Bu otel adı altındaki özel mülkleri imar barışından yararlanarak konuta çevirdiler. 
Keyifleri yerinde görünen Kazakların sit arazi üzerinde bu keyifleri satış sırasında kendilerine plaj diye sunulan Ekmeksizi kullanamayınca biraz kaçtı. Peki bu yeri Kazaklara  satarken dönemin Belediye Başkanı Tunç Soyer ne demişti? Evet Soyer Kazaklara “Bu plajda size ait olacak" demişti. 
Ne hikmetse o güne kadar halka açık olan ve içinde tesis bulunan Ekmeksiz Plajı kazaklar inşaata başlar başlamaz kapatıldı. Gerekçe içerdeki tesisin sit alanı üzerine yapılı olmasıydı. Plajı 49 yıllığına kiralayan ışletmeci nin sözleşmesi sonlandırıldı. 
Yerli halka sorulduğunda ise eskiden beri Ekmeksizde tesis olduğu ve tertemiz bir plaj ile Ekmeksiz halka açık olduğunu öğreniyoruz. 
Peki şimdi plaj halka açıldı. Kazaklar “bizde halka açılmasından yanayiz" açıklamasında bulundu. Ortamı yumuşattı 
Fakat iddialara göre Kazakların bölge için gizli planları vardı. Ve bu ancak konutlarının çevresini tamamen çeviren ormanlık alanın bu statüden çıkması ile mümkündü.
Oldukça güzel bir köy olan ve Hiddenbay adı ile anılan Kazak evlerinin ünü Kazakistanda yayılmış ve yeni Kazak zenginleri de bu bölgede ev istemeye başlamıştı. 
Kazaklar etraflarındaki Orman alanının bu statüden çıkmasını istiyordu. Bir yerin Orman vasfından çıkması için ne yapılabilirdi. 
Orman vasfından çıkması ve Soyer'in söz verdiği gibi Ekmeksiz plajına inme nasıl gerçekleşecekti. 
Iddia bu ya. Kim bilir? 
Orman vasfından çıkar mı arazi, nasıl çıkar, bu kimin işine yarar. 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın