Kaymakamlık mı Proje Üretim Merkezi mi?

     Ankara Vali Yardımcılığından Narlıdere Kaymakamlığına atanan Süleyman Hürrem Aksoy Narlıdere'de ki görevine başlar başlamaz kolları sıvadı. 

     Kaymakam Aksoy ilk proje olarak "Gönülden Gönüle Narlıdere" projesini başlattı.İlçe SosyalDayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Müdürlüğü ile birlikte Resmi Dairelerde çalışanlar ve Narlıdere halkı bu projede gönüllü olarak görev aldı. Proje kapsamında gönüllülerin yapacağı çalışmalar şunlar;

     "Öğrencilere ücretsiz ders verebileceğiniz gibi fakir bir öğrencinin eğitim giderlerini de karşılayabilecekler, .Yaşlı bir büyüğümüzü ziyaret edebileceğiniz gibi onu parka götürüp birlikte güzel vakit de geçirebilecekler, .Bir yetimin eğitim giderlerini üstlenebileceğiniz gibi ona Hami de olabilecekler, .Bir engelliye ihtiyacı olan cihazı temin edebileceğiniz gibi ona psikolojik destek de sağlayabilecekler, .Kadına yönelik bir etkinlik düzenleyebileceğiniz gibi ona hukuki danışmanlık da sağlayabilecekler, .Evinizde fazla olan bir eşyanızı bir fakire verebileceğiniz gibi ona maddi katkıda da bulunabilecekler ve .Çevreyi güzelleştirme faaliyetlerinde bulunabileceğiniz gibi bir okulumuza Teknoloji Tasarım Sınıfı yapılmasına katkıda da bulunabilecekler.

     Projede yer alan çok güzel etkinlikler var.Mesela evinizde kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliyorsunuz. Kurban Bayramı geliyor, kurban paylarınızı ne idiğü belirsiz,TV kanallarında kurban payı toplayan yerlere değil de Narlıdere SosyalDayanışma ve Yardımlaşma Müdürlüğüne verebilirsiniz. Böylece kurban paylarınız gerçek ihtiyaçsahiplerinineline geçmiş olur.

     Kaymakamlığın yine Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı İlçe Müdürlüğü ile yürüttüğü bir başka proje ise "Hami-Yetim" Projesi. Bu proje kapsamında ise "Akademik alanda, Eğitimine devam eden 32 çocuğumuz eksik olduğu alanlarda okul idaresi ve öğretmenleri tarafından akademik olarak desteklendi. Başarı takipleri sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından düzenli olarak yapıldı. Lise son sınıfta olan 4 çocuğumuza mesleki rehberlik ve danışmanlık hizmeti verildi. Sosyalalanda, Müziğe ilgisi olan 1 çocuğumuz okul korosuna yazdırıldı. Müziğe ilgisi olan 1 çocuğumuza gitar alındı ve gitar kursuna kaydı yapıldı. Resime ilgisi olan 3 çocuğumuzun resim kursuna kaydı yapıldı ve resim yarışmalarına yönlendirildi. Yüzmeye ilgisi olan 2 çocuğumuzun yüzme kursuna kaydı yapıldı. Ekonomik alanda ise, Proje kapsamında yer alan 10 aileye Sosyal Hizmetler tarafından SED ( Sosyo – Ekonomik Destek) yardımı bağlandı. 2 çocuğumuz okul servis ücretinden muaf tutuldu. Proje kapsamında yer alan 4 çocuğumuzun üniversitede eğitim gören ağabeyi ya da ablasına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belli periyodlarla eğitim bursu sağlanıyor. Sosyal Hizmetler tarafından yapılan yardımla 1 ailenin biriken elektrik borcu ödendi. Evde Bakım Aylığı şartlarını sağlayan 1 ailemiz konuyla ilgili bilgilendirildi ve Sosyal Hizmetler tarafından Evde Bakım Aylığı bağlandı."

     Kaymakamlığı projelerinden biriside"Ünüversiteliye Destek Projesi. Bu kapsamda da yardıma ihtiyacı olan üniversiye öğrencileri maddi ve manevi destekler sağlandı.

     Kaymakamlığın en projelerinden biri ise "Birlikte Başaralım" projesi. Bu proje kapsamında ilçede ki okullar başta olmak üzere tüm mahallelerde uyuşturucu ile mücadele ediliyor.Bu kapsamda çok sayıda gençtedavi ettirilerek uyuşturuucu illetinden kurtarıldı.

      Narlıdere Kaymakamlığı, Narlıdere Belediye Başkanlığı ve Narlıdere Tarım ve Orman Müdürlüğünün ortak çalışmaları ile coğrafi konumu ve iklim yapısı ile doğal bitki örtüsü bakımından İzmir'in hatta ülkemizin en güzel çevresine sahip olma potansiyeli bulunan ilçemizin bu potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla "Çevre Güzelleştirme Projesi" başlatıldı.

        Proje kapsamında Narlıdere sınırları içerisinde ağaçlandırma, çiçeklendirme var olan peyzaj alanlarının düzeltilmesi ve yeni peyzaj alanlarının oluşturulması sağlandı. 175 adet nar fidanı, 1 adet limon servi ağacı ve 30 adet meyve (kirazi erik, şeftali, limon, armut) fidanı dikildi..

     Kaymakamlığın son projesi ise okullarda Halk Oyunları kursları açmak oldu. Ücretsiz açılan bu kurslarda çok sayıda öğrenci Halk Oyunlarını öğrendi.

     Ben bu yazıyı Ülkemizde ki tüm kaymakamlara örnek olsun diye yazdım.

    Narlıdere Kaymakamı Süleyman Hürrem Aksoy ve ekibini canı gönülden kutluyorum.

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın