Karanlık İlişkiler ve Ergenekon Operasyonu...

Kuvvet Komutanları darbe yapmayı kafaya koymuşlardı. O gece İlker Başbuğ'u arayan Aytaç Yalman'ın kafasına takılan tek bir soru kalmıştı: HilmiÖzkök'ün hazırladığı gizli ve özel rapor!

O gün, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın kapısını çalan kişi MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun 'du. Yalmanı iki konuda uyardı veson sözünü söyledi. Aytaç Yalman, bu görüşmedensonra oyunun dışına çıktı ve Kuvvet Komutanlarının planı alt üst oldu.

Ergenekonun bir numarası, İstanbul Ordu evinde otuyrurken önündeki gazeteden Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın isminin üstünü çizdi ve yanına bir not yazdı: "olmadı Yaşar olmadı" Sonrası malum, istihbarat servisleri Ergenekon Operasyonu için düğmeye bastı. Ergenekon örgütünün bir numarası hakkında çeşitli isimler ortada dolaşıyordu.

Bunlardan; Emekli Tuğgnl. Veli Küçük, Hurşit Tolon, üzerinde en çok durulan Şener Eruygur. Prof.Dr. Nevzat Tarhan'a göre Genel Kurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın ismini öne sürdü. Bu karanlık ilişkiler yalnızca iç bünyede değil,uluslararası bağlantıları da var.

Örneğin, Ecevit'in yıkıldığı an; Türkiye Kıbrıs Barış harekatını gerçekleştirmiş. Dönemin dış işleri Bakanı Henry Kissinger Eceviti arıyor; "Harekatı başlattınız, başarılı da oldunuz.Ama buraya kadar. Hemen ateşkes ilan edin.

Zaten Genel Kurmay Başkanınız az sonra size ateşkes teklifi ile gelecek" Ecevit bu sözleri pek ciddiye almıyor. Bakarız türünden kaçamaqk cevap veriyor. Telefonu kapattıktan bir kaç dakika sonra içeriye Genel Kurmay Başkanı Semih Sancar giriyor.Elinde ateş kes teklifi var.

Ecevit'in nutku tutuluyor. (Şamil Tayyar-Operasyon Ergenekon) Karanlık koridorlarda dolaşmaya devamediyoruz ve edeceğiz.Şunu iyi bilmek lazım. Türkiyenin karşısındaki sorun sadece terör sorunu değil.

Dışarıdaki güç merkezlerinin içimizdeki piyonlarına dikkat etmemiz her Türk vatandaşının ortak meselesi olmalıdır.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın