Kadın Meclisi ve Türbanlı Kadınlarımız...

Son günlerde Seferihisar Kent Konseyi'n de hummalı bir çalışma var.

Çalışmayı yapanlar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri olduğu kadar yapılacak olan Meclis Seçimlerine aday olanlarda aynı yoğunluk içindeler. Adaylar dernek, kooperatif başkanlarını, muhtarları neredeyse tek tek dolaşıp oy istiyorlar.

21.11.2019 Perşembe günü Kadın Meclisinin seçimi var. Şu ana kadar görüldüğü kadarıyla "Ben Adayım" diyen sadece Gül Altuna var. Seçimlere saatler kala henüz ikinci bir aday çıkmadı. Ancak aldığımız duyumlara göre "sıkı hazırlanan" ve her an "Bende varım" diyecek ikinci bir aday çıkabilir.

Tabi Kadın Meclisi Yürütme kurulu 6 asıl 6 yedek üyeden yani 12 kişiden oluşacak. Ancak gördüğüm kadarıyla adaylar arasında tesettürlü, yani turbanlı hiç kadın aday yok. 

Seferihisar'a şöyle bir bakalım...

Yüzde 40'ı tesettürlü, türbanlı...

Kent Konseylerinin amaçlarından biri il veya ilçe halkını kaynaştırmak, bazı STK'ların yaptığı gibi ötekileştirmeden elele vererek kente yatırımlar yapılması hizmetler getirilmesi konusunda katkı sunmak değil mi?

Öyle ise %40 ı neden gözardı ediyoruz yada bu gurupdan neden bir türbanlı kadınımız aday olmuyor.
Gerek Kent Konseyinde gerekse seçilecek olan meclislerde neden bir kaç tane türbanlı kadınımızın görev almasını sağlamıyoruz? Bu ayırımcılıkmı, ayrı durmakmı veya ötekileştirme mi, öyleyse sebebi ne?

Parti hegemonyasımı, Atatürkçülük mü?

Peki her türban takan Atatürk düşmanı mı sizce?

İçlerinde yüzlercesini,binlercesini Atatürk'ün yolunda görmüyormuyuz?

10 Kasımda Anıtkabiri ziyaret eden kadınların yüzde25 e yakın kısmı türbanlı değilmiydi?

Öyle ise Kent Konseyi Kadın Meclisi yürütme kurulu listesinde neden birkaç türbanlı kadınımıza yer vermeyelim?

İşin diğer bir yönü ise siyasi görüş yada parti hegemonyası.

Her ne kadar Kent Konseyleri tüzüğü gereği siyaset yapamazsa da maalesef Seferihisar'da gördüğümüz kadarı ile Kent Konseyi üzerinde CHP etkin. Çıkartılacak çarşaf listeye bir bakın. Listede kaç tane AKP'li, kaç tane MHP'li, kaç tane İYİ Partili, ANAP'lı ya da SP'li kadın var?

İYİ Parti,Anavatan Partisive Saadet Partisinden birer tane o da belki...

Hani kent konseyleri siyaset yapmazdı?

Öyle ise CHP yoğunluğu neden?

Hanımlar, Beyler Kent Konseyi Kadın Meclisini seçecekseniz bırakın AKP'li, MHP'li,CHP'li hatta HDP'li kadınlara fırsat verin. Türbanlı kadınlarımızı bu mecliste görev almaları için teşvik edin...

Yoksa amacınızın dışına çıkarsınız, söylemedi demeyin sonra...

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın