İzmir'i Kim Yaktı?..

Yunan ve Ermenilerin İzmir’i terk ettikten dört gün sonra İzmir’in merkezinde olan Rum ve Ermeni mahallerinde büyük bir yangın çıktı. Rüzgarın yön değiştirmesiyle kordon boyuna kadar tüm evler yandı.

Yandı yanmasına da kim yaktı?

Bazıları Rumlar yaktı…Kimileri Ermeniler yaktı…Bazıları da Türkler yaktı iddialarını ortaya atarlar. O zamandan bu zamana bu tartışma devam eder. Neden mi? Yangını ne Rumlar, ne Ermeniler ve ne de Türkler çıkarmıştır. Bu konuda Mahçupyan’ın da iddiaları vardır.

1.İzmir’i yakan Yunanlılar değil Türklerdir. Çünkü yangın Yunanlıların gidişinden dört gün sonra başlamıştır. 2. Nedense yalnızca Rum ve Ermeni evleri yanmıştır. Bu yangını Türklerin başlattığının delilidir.

3. Bunu bütün dünya böyle biliyor, biz de herkesin bildiğini inkar ediyoruz.

Mahçupyan nedense Ermenilerin yakıp yakmadığını dile getirmiyor.

Türkler de yakmış olamaz. Sahip olduğu zengin mahallenin nimetlerini ortadan kaldırmak için büyük bir serveti yakar mı? Bu konuda tarihçi Orhan Koloğlu’na göre 19 Eylül tarihli New York Tımes gazetesindeki haberde, “Fransız kaynakları TÜRKLERİ İzmir’i yakmakla suçlayan bütün haberlerin Atina üzerinden LONDRA’YA gelip yayınlandığını ortaya koydular.” Diye ifade etmiştir..

Her nedense Yaktı yakmadı konusuna dahil edilmeyen İzmir’de yaşayan Osmanlı döneminden beri Rum ve Ermeni iş adamlarının amansız rakibi Yahudi ve Türk isimli Yahudiler. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunda; rakiplerinden kurtulmanın bayramını yapıyorlardı.

Ortada bir sorun vardı. İlerde bu ev sahipleri mülklerinin üzerinde hak iddia ederek geri dönerler mi? Bu endişeyi de ortadan kaldırmak için bu mahalleleri yakmak gerekir düşüncesi olamaz mı? Diye düşünüyordum. Çok samimi olduğum İzmir’in meşhur ve zengin bir ailesinin evine ziyarete gittim. Hatta bu aile İzmir Belkahve de karargahında Atatürk’e özel araba hediye eden aile. Hanımına sordum, Rum ve Ermeni evlerini kim yaktı? Evet biz beyaz Türkler yaktık demişti. Sonradan yaptığım araştırmada ‘Beyaz Türkler’ in yakılan mahallenin en gözde yerlerini ele geçirdiklerini gördüm.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın