İzmir Büyükşehir Belediyesinin Uluslararası Kültür Yapılandırma Toplantısı…

İzmir de panolarda devasa kültür toplantısı ilanları yapıştırılmış. Sonradan fark ettim ve üzerinde düşündüm. Nereden çıktı bu uluslararası Kültür yapılandırma toplantısı. Hem de 9-11 Eylül tarihlerinde; İzmir’in kurtuluşu tarihlerinde.

Atatürk ve arkadaşları; askeri ve diplomaside üstün başarı göstererek, Türk vatanını esaretten,  Türk kimliğini ve Türk kültürünün yok olmasını kahramanca önlediler.

Zaferden sonra Atatürk, ABD li gazeteci Ring’in “Türkiye ne zaman Avrupalılaşacak?” sorusuna sinirlenerek şu cevabı verir: “Türkiye maymun değildir. Hiçbir milleti taklit etmeye niyeti yoktur. Türkiye ne Amerikanlaşacak ne de Batılılaşacaktır. Ama özüne dönecektir.” Demiştir.

“Bizim dinimiz, milletimize hakir, zelil ve miskin olmayı tavsiye etmez. Tam tersine, Allah’da Peygamber de insanların ve milletlerin izzet ve şerefini korumalarını emrediyor.” (Atatürk)1924.

Her millet kendi şeref ve izzetini; kültürüne sahip çıkmakla koruyabilir. Milletin ve vatanın bekası konusunda hassas olanlar çocuklarının ve torunlarının geleceğini ancak kültürünü, örf ve adetlerini koruyarak sağlayabilir.

Osmanlı’nın son zamanlarında ihanetleri ve sızmaları araştırmak çok önemlidir. Günümüzde gelişen bazı olaylara gaflete düşmeden teşhis koyabilmek; Osmanlıya oynan oyunları bilmek kolaylaştırır.

Lozan’da Türk heyetinin baş danışmanı! Haham Hayım Nahum’un ihanet içersinde İngilizlere beyanı ile: “Siz Türkleri silah gücü ile yenemezsiniz. Ancak onları dinlerinden soğutarak, Kültür yapılarını tahrip ederek yenebilirsiniz.” Tavsiyesinde bulunmuştur.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın