İZ-TAŞIT Mahkemelik Bir Olaydır...

28 Aralık Cumartesi günü Seferihisar'da yapılan görkemli bir tören ile güya İzmir Taşımacılığın da büyük bir devrim yapıldı.

Bir açıdan baktığınızda bazı kişiler için gerçekten büyük devrim oldu. Hiç ummadıkları anda beleşten hat ve otobüs sahibi oldular.

Konu oldukça karışık olduğu için biz tane tane anlatalım;

1- Hizmete sokulan 28 otobüs ne yazık ki İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin araç parkı envanterine kayıtlı değil. İZtaşıt adlı kooperatifin malıymış gibi gözüküyor ama kooperatifinde malı değil. Sadece araç sahipleri özel İztaşıt Kooperatifine üye olan şoför ve otobüs sahiplerine ait. 

Hal böyle oluncada bu otobüslerin yolcu taşıma kapasitesi 80 kişi değil. 20 kişi oturarak, 10 kişi ise ayakta yolcu taşıma hakkına sahip. Ancak otobüslerin arka kısmında yazılı olan "ESHOT Denetimindedir" yazısı bu otobüslerin ESHOT'a ait olduğu imajını veriyor. Yolda trafik polisi yaptığı kontrolde bu taşıtların ESHOT aracı olduğunu zannettiği için de 80 kişi taşımasına bir şey diyemiyor.

Bu nedenle polisimizi ve jandarmamızı uyarıyoruz;

İztaşıt Kooperatifine ait bu araçların yolcu taşıma kapasitesi 30 kişidir. Ancak otobüsler 80 kişi taşımakta yani trafik kurallarını çğnemektedir. Bu nedenle bu ISUZİ Marka yeni otobüsler daha sıkı kontrol edilmeli, 30 kişinin üzerindeki yolcular indirilmeli ve bu otobüslere ceza yazılmalıdır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu durumu kamufle ederek suç işlemektedir. Başkanı hakkında derhal dava açılmalıdır.

2- Otobüslerin alımında ki şaibe ise evlere şenlik. 

Otobüsün tanesi bir milyon lira. İztaşıt Kooperatifine üye olan sürücüler ikişer kişilik guruplar halinde adam başı 500 bin lira kredi çekerek otobüs aldılar. Kredilerin aylık geri ödemesi 12 bin lira. Bu rakamı otobüsler Belediye otobüsü statüsünde çalışır, yani her seferinde 80 kişi taşırlarsa rahatlıkla ödeyebilecekler. Buna rağmen kooperatif üyesi üyeler belirlenen rakam olan 28'i tamamlayamadılar. 22 otobüste kaldılar. Ama 28 otobüs alındı. 

Şimdi diyeceksiniz ki "bu nasıloldu?"

Bakın anlatayım;

Hayrettin Uçak, naranciye ithalat ve ihracaat işi yapmaktadır. İthalat ve İhracaat belgesini bizzat AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile almıştır.

Ayrıca İztaşıt'ta adi bir ortaklık ile kaydı bulunmaktadır. Naranciye ithalat ve ihracaatçılığı yapan Hayrettin Uçak'ta büyük bir olasılıkla o da kredi kullanarak "adi ortaklık kurduğu ortağı" ile birlikte bir kaç otobüs almış.
 
Ayaklı basın Tunç Soyer'in gizli kasası olan birkişinin de bu otobüslerin sahibi veya ortağı olduğu dedikodularını yaymaktadır. Günahı vebali söyleyenlerin boynuna.

3- Olayın bir de 60 ve 65 yaş üstü yolcu taşıma yönü var.

Şimdi İztaşıt Belediye şirketi değil. Belediye şirketi olmadığına göre bu yolcuların taşıma ücretini kim ödeyecek, kimin cebinden çıkacaktır. Daha önce nüfus cüzdanını gösterip 65 yaş üstü ücretsiz taşımadan yararlananlar 65 yaş İzmirim kartı  alacaklar ve kimlik göstererek bu kartı okutacaklar. Durum onu gösteriyor ki bu yolcuların taşıma ücreti bu kart vasıtasıyla belirlenecek ve hangi otobüse kaç kişi binmişse o otobüsün sahibine parası Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek. Bu durum KAMU ZARARIDIR.

Zaten 60 yaş üstü kartları fiyatlarının pahalı olması nedeniyle kısa süre sonra tedavülden kalkacaktır.

4- Gelelim işin en vurucu noktasına;

Bir zamanlar TATA otomobillerinde satış danışmanlığı yaptığım için çok iyi biliyorum. Bir banka ile anlaşıyorsun, satılan araçların kredisini o bankadan çıkartıyorsun ve belli bir komisyon alıyorsun.

Şimdi ortada 28 milyon lira gibi bir rakam var.

Olayın organizatörü Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer...

Kredinin çıkartılmasına kadar kendisi ön planda. 

28 milyon liranın komisyonu oldukça yüklü bir rakam 

Bir de otobüslerin alındığı İSUZİ firması var. Bir çırpıda 28 otobüs sattıran birine mutlaka bir komisyon verecektir. Ki vermiştir de. Yoksa neden belli bir yolcu seviyesinden sonra yere sürtecek duruma gelen otobüslerin alınır alınmaz garantisi bozularak amortisörlerinin altına nal konulsun akıl karı değidir.

Hatırlayanınız vardır. Bir zamanlar su sayacı alımı yapmıştır Tunç Soyer. Ama birileri sayaç alımındaki promasyon ilişkisini bozmuştu. Hahhhh... masal aynı masal. Biri çıkar otobüs işini de bozar inşallah.

Değnek öyle bir değnek ki her yanı boklu değnek.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın