İyi İnsan Olmak...

 Devamlı dilden düşmeyen, sık sık kullanılan ‘önce iyi insan olmak’ derler. İyi de, iyi insan hangi meziyetleri ve davranışlarıyla iyi insandır tarifi göreceli olarak değişken oluyor. Ben iyi insan nasıl olunuyor noktasından hareket ile konuyu araştırmak istedim. İnsan aklı ile yaratılmışların içinde en şerefli olanıdır.

Aklını çalıştırmayan, yani akıllı davranarak aklı nefsine hakim kılan kişi şeref denilen üstünlük sıfatını kullanmaya hak kazanır. Akıllı davranmayan, aklı nefsine üstün kılmayan insanın şeref denilen üstünlük sıfatını koruyabilmesi mümkün değildir. İyi insan olmanın yolu da aklı nefse hakim kılmaktır.

“İyi insan. Güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir” (Konfüçyüs)

İnancımıza göre; iyiliği yaymak kötülüğü önlemek konusunda gayret gösteren kişi iyi insandır.

Karşılığını beklemeden insanlar için bir şeyler yapmak, “sonra, “ İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Hadisine dikkat ettiğimizde; din ve ırk ayırımı yapmadan doğrudan insanlığa yapılan iyiliklerdir.

İyi İnsan dedikodu yapmaz, yalan söylemez. İftira etmez, kötülükle karşılaştığında sabreder, yere çöp atmaz, arabanın penceresinden içtiğinin kutusunu yola atmaz, çiğnediği sakızı yola atmaz, Yaşlılara karşı saygılı küçüklere karşı merhametlidir, elinden geldiğince komşusuna ve yakınlarının iyiliğine koşar, bunları desinler diye yapmaz.

İslamın felsefesi iyi insan olmaktır. Elbette insan doğuştan iyi insan olarak dünyaya gelir. “Dünyada her bebek İslam fıtratı üzerine doğar” sonradan aile, çevre bu fıtratı dörpüler. Ancak doğuştan gelen bu fıtratın kalıntıları nedeniyle Batıdan örnekler verdiğimiz iyi insanları bu katagoride saymak gerekir. Her ne kadar bizim Türk-İslam felsefemize aykırı kötü insanlarımızın olmuş olsa da o kişileri bizim Türk-İslam felsefemizi özümseyememiş olduklarına bağlamak gerekir.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın