İtibar Kazanmak veya Kaybetmek...

Toplum nazarında itibar kazanmak kolay değildir.Han, hamam, köşk ve lüks arabalar ile itibar kazanılmaz. Ayrıca toplum nezdinde itibar kazanmak da kolay değildir. Bazen itibar kazanayım derken daha da itibarsız duruma düşülebilir. İtibar maldan mülkten ziyade; adaletsizliğe karşı çıkmak, doğru sözlü olmak, söz verdiğinde yerine getirmek, doğru bildiği düşüncelerini çekinmeden söylemek, iftira atmamak, hakaret etmemek ve insanlara yardımcı olmak insana itibar kazandırır.

Bu yolla kazandığı itibarı bir insan kolay kolay kaybetmez. Ancak itibar kazanayım derken toplum içinde yaptığı göstermelik girişimler bazı insanlarda kişilik kaybı oluşturur. Bu girişimler esnasında;

Sıklıkla “kimse kusura bakmasın” diyerek yanlış bildiğini okumaya devam eder. Verdiği sözleri yerine getirmez.

Yola çıktıklarını, yolda buldukları ile değiştirir. İnsanların yüzüne söyleyemeyeceği sözler arkasından söyler.

Söz verdiği saatte buluşma yerine zamanında gitmez.

Fikirlere önem vermez.

Çıkar çevresine göre hareket eder.

Duygularını kontrol edemez; önüne geleni kırıcı bir şekilde eleştirir.

Gösteriş olsun diye bohem hayatı yaşar

Ayrıca bir kişinin, Başkan, müdür, vali, Şirket sahibi olmak ve ben merkezli tavırlar insana itibar kazandırmayacağı gibi kazanımlarının; Makam, mal mülk hepsini kaybedebilir.”İtibar için harcanan para israf değildir” düşüncesinde olanlar ile “rantın kötüsü olmaz” diyenlerin itibar konusunu yanlış mecralarda aradıkları görülmektedir.

İtibar konusunda bilge insanlar çok şey söylemişler bunlardan bazılarını paylaşarak konuyu noktalayayım. ”Bir Müslüman’ın amelleri İslam’a uygun değilse, onu uçarken bile görseniz itibar etmeyiniz.” (Rasim Özdenören)

”Çıkar dedikleri aşağılık bir şeydir ve namuslu bir insan buna asla itibar etmemelidir.” (Moliere)

”Siyaset ve ticaret önemli olana itibar eder, ilim ve irfan ise değerli olana.” (Dücane Cündioğlu)

”İtibar insanların mezar taşına kazıdıklarıdır, karakter meleklerin Allah huzurunda senin için söyledikleri…” (William H. Davis)

”İtibar denilen şey boşuna ve yararsız bir yüktür insana. Çoğu kez çalışmadan kazanılır, hak etmeden kaybedilir.” (William Shakespeare)

”Bir gün gelecek ki yalancı itibar görüp doğru kabul edilecek, doğru ve namuslu ise itibar görmeyip, doğru sözü yalan sayılacak.” (Nuri Tatlıdede)

”Bu dünyada namuslu, insaniyetli oldun mu alaya alınıyorsun. Zorba, katil oldun mu saygı, itibar görüyorsun.” (Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner)

”İtibar kazanmak 20 yıl alır; ama o itibarı silmek için beş dakika yeter. Bunu unutmazsanız, başka türlü davranırsınız.” (Warren Buffett)

”Yalnız yaşayan kızların itibarı olmaz. sütten ak, sudan berrak olsak yine de her iki cinsin saldırısına uğrarız.” (Robert A. Heinlein)

”Ne kadar utanılacak bir mevkie düşmüş olursak olalım, itibarımızı tekrar yerine getirmek daima elimizdedir.” (La Rochefoucauld)

”Yumrukla, tabancayla, bıçakla sağlanan üstünlüğün saygı duyulacak nesi var? Güce değil, adalete itibar etmek lazım.” (Ahmet Ümit)

”Bir ülkede yazarların, düşünürlerin ve fikir adamlarının görüşlerini korkusuzca paylaşabilmeleri o ülkeye itibar kazandırır…” (Ahmet Sever)

”Sadece şirketler için değil, konumları, kıdemleri ya da önemleri ne olursa olsun herkesin en değerli varlığı, sahip olduğu itibarıdır.” (Temel Aksoy)

”Başarı, itibar, para, güç.. hemen hemen tüm enerjimizi bunları nasıl gerçekleştireceğimizi öğrenmeye harcarız. Sevmeyi öğrenmeye ise verecek hiç bir şeyimiz kalmaz.” (Erich Fromm)

”İbadet ede ede muhabbete, muhabbete devam ede ede şerefe, şerefi koruyarak itibara, sevilen katında itibardan aşka, aşk ile dolunca da kemale erişilebilinir.” (İskender Pala)

”İtibar bir üzerimize giyeceğimiz ya da ödünç alacağımız bir elbise değildir.İtibar kazanmak, tutarlı davranmayı ve bir karakter bütünlüğüne sahip olmayı gerektirir.” (Temel Aksoy)

”Gurur, şeref, itibar! Aslında ne boş sözlerdi bunlar, ne değişken kavramlardı, iktidarda olanların değer yargılarına göre sürekli değişen.” (Ayşe Kulin)

”Bir adamın itibarı, başarının doruğundayken çevresinde olan insanlarla değil, en zor zamanında ona yardım etmiş olanlara vefasıyla ölçülür.” (Paulo Coelho)

”Kimi için para pul, kimi için şan şöhret, kimine kıdem itibar, kimine ten şehvettir esas tuzak! İnsan neye fazlaca kıymet veriyorsa şu dünyada, evvela ondan kurtulması şarttır bu yollarda.” (Elif Şafak)

”Politikacılar, din adamları kendilerini bir şeye adarlar. Neden? Çünkü bu güç, mevki, itibar demektir. Önemli biri olmak, onları bir oyuncak gibi oyalar. Kendinizi bir şeyle tanımlamak, ona kendinizi adamak mıdır?” (Jiddu Krishnamurti)

”Orada olmayan biriyle paylaştığımız güzellikleri anlatmak, orada olan kişiden de aynı şeyleri beklediğimiz anlamına gelir, böylece birinden kazandığımız itibarı öbürüne satmış oluruz…” (Baltasar Gracian)

”Benim paramı çalarsanız, benden bir çöp çalmış olursunuz; para bir ‘şeydir’, hiçbir ‘şeydir’; benim de başkalarının da kölesi olmuştur. Fakat benden itibarımı alırsanız, bu sizi zengin yapmaz ama beni çok fakir yapar.” (William Shakespeare)

”İtibar iş sonuçları ve finansal değerlerle yakından ilgilidir. İyi itibar sermayeyi, kaliteli elemanları, müşterileri bir mıknatıs gibi çeker. Sonuçta iyi itibar sadece karlılık değil, yüksek potansiyel vaat eden bir gelecek olarak şirkete geri döner.” (Charles Fombrun)

”İtibarlı olmak için, sadece kendi çıkarımıza uygun olan durumlarda değil, hayatın her yanında karakter bütünlüğü içinde yaşamamız gerekiyor. Kimsenin yönlendirmesine ihtiyaç duymadan, her koşulda doğruyu ve yanlışı bulabilenlerin yani pusulası kendi içinde olanların, sosyal statüleri ne olursa olsun itibarlı kişiler olacaklarına inanıyorum.” (Temel Aksoy)

”İnsanların çoğu kendileri için değil, başkaları için giyinir. Daireye gelen pasaklı bir köylü ile iyi giyimli bir çiftlik ağası aynı muameleyi görmez. Pasaklı köylüye bağırır çağırırlar; bugün git yarın gel derler. Çiftlik ağası, general gibi itibar görür; işleri tıkır tıkır yürür. General deyince aklıma geldi. Bir general kişiliğinden dolayı mı, yoksa omzundaki yıldızlardan dolayı mı itibar görür?” (Dostoyevski)

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın