İnsanlık Nereye Koşuyor?

 İnsanlık, giderek sekülerizme kayarak kutsal ve manevi değerlerden uzaklaşıp; rehbersiz bir yaşama yönelmek suretiyle en önemli dayanağını yitirmek üzere. Büyüklerin dediği gibi tam bir kıyamet alameti sürecine giriliyor.

Geçmişini bilmeyen toplumun geleceğini tanzim edecek bilgiye de sahip olması beklenemez. Hani günü birlik yaşam tabiri var ya; işte insanlık nefsinin rüzgarına kapılmış anı yaşıyor. Bazı sahte aktörler ilahi bir rol üstlenerek geleceği biliyormuşcasına insanları yönlendirmeye çalışıyorlar. Geleceğimizden eminmiş gibi bir havada kendini beğenmişlik, gurur ve kibir insanlığa hakim olmuş durumda.

Yiyelim, içelim, hoş vakit geçirelim, moda ve eğlence girdabında dengemizi kaybetmiş durumdayız. Asli görevimiz olan yaşamak ve yaşatmak ilkesi ile kimliğimiz olan Milli Kültür ve vatanımızı ileri nesillere ulaştırmamız gerektiğini unutmamamız gerekir.

Ayrıca dünya nüfusunun 1/3 ü açlık ve sefalet içinde yaşarken umursamamayı hangi medeni anlayışla izah edebiliriz. Bırakın umursamayı daha çok bu kesim insanlarını kullanarak birbirine kırdırıp “Nasılsanız öyle idare edilirsiniz.” Hakikatinin tecellisi olarak ülkelerin liderleri çoğunlukla eyyamcı, idare-i maslahat ile geleceğe dönük fikirsizliklerini örtmeye çalışmaktalar.

Eski ile geleceğin bağlantısını sağlayan en önemli kesim bilgili yaşlı insanlardır. Üzülerek söylemek gerekirse zamanımızda ihtiyarların kişilikleri yok sayılarak eski kafa diyerek tecrübelerinden yararlanma ve saygı gösterme adabının kalmaması nesiller arasında kopukluğa davetiye çıkarmıştır. İşte bu yüzden insanlık başına buyruk, huzursuz ve fikir karmaşası içinde çağdaşlık adı altında bocalayıp duruyor.

Netice olarak çağdaş medeniyetin maddi imkanlarının genişliği içinde; manevi ve kültür sefaletinin farkında olmayan insanlığın gidişatı endişe verici bir hal almakta. Nefret ve kin ortamında bir nesil yetişiyor. Oysa, Türk milleti Orta Asya dan beraberinde Türk kimliğini yani Türk milli kültürünü de beraberinde taşımıştır. Maalesef, maneviyat ve kültür zaafına uğramış olan bazı insanımız atalarımızın bu hassasiyetinden uzaklaşarak uydum kalabalığa mantığı ile bu kimliği çocuklarına taşıyamamaktalar.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın