Hristiyanlar Temizliği Müslümanlardan Öğrendiler.

Hristiyan dünyası ,yıkanmayı, temizliği olduğu kadar “güzel koku”yu da Haçlıların Müslüman dünyası ile tanıştıktan sonra öğrendi.Batılı tarihçiler, Haçlı Seferleri’nin Kudüs kapılarına dayandığı günlere kadar Batı’nın “temizlik kavramı” ile alışkanlığı, yakınlığı olmadığını, hatta kimilerinin Kilisenin fetvası diye algılayıp yıllarca yıkanmadığını belirtiyorlar. Batı’da yıllarca erkeklerin güzel koku sürmesi, Batı'da kilise yasakları arasındaydı. Bu yasak Haçlı Seferleri sırasında Batılı erkekler kendilerinden güzel kokan Müslümanlarla karşılaşıp o kokuları kendi ülkelerine taşımalarıyla yıkılabildi.

Tuvalet adabını Müslümanlardan öğrenen Hristiyanlar, gerek din adamlarının baskısı, gerekse avrupa insanının pis yaşama alışkanlığı nedeniyle tuvaleti o dönemde kabul edememişledir. Avrupa. seneler boyu tuvalet ihtiyaçlarını ev içinde lazımlıklara giderirler ve dışarıya fırlatırlar veya buldukları yere yaparlardı.

Alman yazar, Sigrid Hunke, “DOĞUNUN GÜNEŞİ BATIYI AYDINLATIYOR.” Kitabından Müslümanların günde beş vakit abdest almalarını hayretle anlatırken Avrupalı insanların o dönemlerde yılde ancak bir iki defa soğuk su ile yıkandıklarını elbiselerini ise yırtılmaması diye için hiç yıkamadıklarını, İngilizlerin ise “duş almanın” ölümcül hastalıklara yol açtığına inandıklarını,

ABD Beyaz Saray da tartışmalı olarak ilk tuvaletin 1851 yılında zorla yapıldığını, Fransa da versay sarayında ise tuvaletin bulunmadığını ifade ederek Avrupalının temiz olmayı Müslümanlardan öğrendiğini dile getiriyor.ve kitaba şu sözleri ekliyor. “Temizliği imandan sayan ve insanlara yardım edip iyiliği ibadet olarak gören bir dine inanmamak mümkün değil. Şükür ki MÜSLÜMANIM.”

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın