Helalin Var Seferihisar...

Ülkeyi kaasıp kavuran corona (Covit-19) virüsüne karşı en başarılı mücadleyi veren ilçelerimizden birisi de Seferihisar oldu. Seferihisarlılar sosyalmedya üerinden verdikleri mücadele ile başta İzmir olmaküzere diğer illerden ilçeye gelecek olan yazlıkçıları engellemek için tek yumruk oldular.

Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay corona salgınının başladığının açıklandığı 10 Mart 2020 gününden bu yana neredeyse hiç dinlenmeden ilçeye hizmet ediyor. Kaymakam İlhan Abay'ın Bakanlıklardan ve İlgili Makamlardan gelen tüm talimatları anında yerine getirdiği, ilçenin ilaçlanması ve asayişinin sağlanmasıyla ilgili geniş çapta çalışmalar yaptığı, corona ile mücadelede Seferihisar Belediyesi ile koordineli ve ortak bir çalışma yürüttüğü de alının bilgiler arasında. Kaymakamlık binasında da aralıksız dezenfektanlı sularla temizlik yapıldığı, memurlar ile vatandaş arasında ki sosyal mesafenin korunması için tedbirler alındğı belirlendi. Seferihisar'da halen tedavi altında hasta olmadığını belirten Kaymakam İlhan Abay, sosyal medyada ki bilgi kirliliğinden yakınarak, bazı basın mensuplarının asılsız haber yaparak halkı galeyana getirdiklerini, bu medya kuruluşlarını ikaz ettiğini, tekrarı halinde bu kuruluşlar hakkında yasal işlem yapacaklarını belirtti.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin belediyede seferberlik ilan ederek corona müzcadelesini başlattı. Yetişkin ilçenin tüm cadde sokaklarının sürekli olarak dezenfekte edilmesini ve sık sık ilaçlanmasını sağladı. Kurduğu Yardım Timiyle evde yalnız yaşayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların alış-verişlerini yaptırıyor ve maske ile dezenfektan dağıtıyor. Başkan Yetişkin personelin yetersiz kaldığı yerlerde bizzat vatandaşın sipariş listesini kendisi alıyor ve vatandaşa teslim ediyor. Üretici pazarlarının virüs tehlikesi taşıması nedeniyle ikinci bir emre kadar kapatıldığını da belirten Belediye Başkanı İsmail Yetişkin "Ulamış, Sığacık ve Salı Üretici Pazarlarımızı corona tehdidinin sona ermesi veya etkisini kaybetmesine kadar erteledik. Cuma pazarından tuhafiye ve giyim tezgahlarını kaldırdık. Açıktan el yapımı baklava, börek satışlarını yasakladık." dedi.

Belediye düğün salonununda toplantı ve düğünlerde kullanılması yasaklandı. Tetişkin Anı Evinin ve lokantanında kapatıldığı söyledi. Belediye Halk Marketinde de hijyene ağırlık verdiklerini, çalışanların corona konusunda titiz davranmalarının sağlandığını belirten İsmail Yetişkin "Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile tüm ihtiyaçlarını Belediyemizin Halk Marketinden karşılayabilirler. Ben de tüm alış verişlerimi Belediye Halk Marketten yapıyorum. 65 yaş üstü kimsesiz vatandaşlarımızın siparişlerini de Marketimizden karşılıyoruz" dedi.

PTT Müdürü Mehmet Ali Fırat'ta PTT binasında geniş çapta önlemler aldı. PTT Binasını ilaçlattırdıklarını belirten Müdür Fırat PTT Binasının ilaçlanması dışında sostal mesafenin korunması için gişelerin önüne sarı şerit çektiklerini, numaratör izleme monitörünü ve koltukları dışaya çıkartarak vatandaşların teker teker gişelere gitmesini sağladıklarını, PTT Dağıtıcılarınında maske ve eldiven ile dağıtım yaptıklarını belirterek "Corona ile mücadelede kurum olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. PTT binasını ve dağıtılacak olan posta gönderilerinin bulunduğu bölümü Seferihisar  Yerel Hizmetler ilaçlama ekibi ilaçladılar.  Gerektikçede ek yeni önlemlerde alacağız "  dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Aydın'da corona ile mücadeleye büyük katkılarda bulundu. Sağlık  Bakanlığı hizmet birimlerinin coronayla mücadele dalında verdiği tüm hizmetlerin ve yardımların ilçemize gelmesini sağladı. Başkan Aydın sosyal medyadan da sık sık çağrıda bulunarak vatandaşın evinden çıkmamasını istedi. AK Parti İlçe Başkanlığı da 65 yaş üstü kimsesizlerin yardımına koştu.

CHP İlçe Başkanı Sanem Gürer Solak ve ekibi ise vatandaşlara maske ve dezenfektan dağıtarak corona ile mücadeleye katıldı. CHP İlçe Başkanı Sanem Gürer Solak'ın da Belediye ile koordineli çalışarak yapılan hizmetlere katkıda bulundukları öğrenildi.

İYİ Parti ilçe başkanı Şadiye Aşçıoğlu'da corona ile mücadelede yerini aldı. Aşçıoğlu yayınladığı bir mesaj ile vatandaşların ev karantina kararına uymalarını ve panik yapmamalarını Türk Milletin corona savaşından da galip çıkacağını söyledi.

Seferihisar Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkan Yardımcısı Adnan Çetin'de CHP Seferihisar İlçe Başkanlığından temin ettiği maskeleri engellilere ve kronik hastalığı olanlara dağıttı. Çetin "Engelli arkadaşlarımı tek tek arayarak maske getireceğimi baş bir ihtiyaçları olup olmadığını sordum. Daha sonra annemle birlikte evlerine giderek maskelerini verdim. Yardımlarından dolayı başta anneme, şoförlüğümü yaptığı için, CHP İlçe Başkanımız Sanem Gürer Çolak'a sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.

Yöneticiler vatandaşı birlik ve baraberliğe davet ederek corona savaşını kazanmaya çalışırken AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Yılmaz'ın halkı galeyana getiren, kişileri hedef gösteren paylaşımlar yapması ise halk arasında büğyük tepki aldı. Vatandaşlar "İktidar Partisinin İlçe Başkanı Ahmet Aydın bey vatandaşa nasıl hizmet ederim diye canla başla çalışırken, Kadın Kolları Başkanı Sibel Yılmaz'ın dini sömürü yapması, vatandaşları galeyana getirmesi bizleri son derece üzmüştür. Ülkenin bir salgın hastalıkla savaş verdiği bu günlerde vatandaşı bölmek, parçalamak değil birleştirmek gerekir. Ancak Sibel Yılmaz bunun tam tersini yapmıştır. Derhal görevden alınmasını istiyoruz" dediler.

Küçücük bir olumsuzluğun dışında Seferihisar el ele gönül gönüle corona ile savaşıyor.

Sağlık Emekçilerimiz, Polisimiz, Askerimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, Parti Yöneticilerimiz  vatandaşlarımız el elele gönül gönüle olsun yeter ki.

Ve inanıyoruz ki bu birlik ve beraberlik üç beş tane parazit yüzünden zedelenemez ve biz bu savaşı da kazanırız.

Unutmadan ben halen sağlık emekçilerimizi, polisimizi, askerimizi, memurlarımızı, belediye çalışanlarımızı alkışlamaya devam ediyorum.

Coronasız günler dilerim.

 

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın