Hayret Bi Şey!..

Söylemesi ayıp değil, bir dilim karpuz kestim ve yemeğe başladım. Yaz sıcağında sulu sulu büz gibi; inanın dondurmadan daha iyi geldi. Birden kendime sordum; bu karpuz ve kavun yaz mevsiminde hem şeker hem de su ihtiyacını karşılıyor. Lezzeti de cabası…

Bunu düşünürken aklıma ; karpuz kavun kışın olsaydı bu denli faydalı olabilir miydi? Derken kış deyince narenciye, portakal limon aklıma geldi. Kışın soğuğa karşı insanın ‘C’ vitaminine ihtiyacı var. Yazın olsalardı hem saçma hemde pek faydaları olmazdı.

Hayret bi şey; düşündükçe aklıma ilginç sorular geldi. Kimdi insanı bu denli düşünerek mevsimsel ihtiyaçlar sunan. Tesadüf mü diye düşündüm aklım ret etti. Trilyonda bir ihtimal tesadüf olamaz dedi. Doğanın bir hediyesi mi diye işin içinden çıkmaya çalıştım olmadı. Doğa nerede insanın mevsimsel ihtiyacını düşünecek ve sanki diyecek; Dünya’ya insanlar gelecek onların şu şu ihtiyaçlarını hazırlayayım. Bunu demesi için insanı da doğanın yaratmış olması gerekir ki; ihtiyaçlarını bilsin.. Oysa doğada akıl, ilim ve tasarımcılık olduğunu kabul edemedim.

Her neyse, konuyu araştıracağım; Bu arada, insan olarak kendimi de çözmeye çalışacağım. öyle ya; nereden geldim, neden geldim, nereye gideceğim. Birçok isteklerim var. Sıkıntısız bir ortamda Ebedi yaşamak istiyorum, İnsanda istemek varsa istemeyi insan bünyesine yerleştiren karşılığını da hazırlamıştır diye aklediyorum.

Bir karpuz beni hangi ufuklara sürükledi aslında incir çekirdeğini dolduracak bir konu mu bilmem ama; akıl insanı dürtüyor. İncir çekirdeği aklıma geldi. Minnacık bir incir çekirdeğine kocaman incir ağacının plan ve programını nasıl yerleşir? Gelde çık işin içinden çıkabilirsen. Tesadüfler silsilesi mi diyeyim, yoksa doğa mı? Aklıma sorarsanız her iki şıkkı da ret ediyor.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın