Haydi Balkona Çıkın, Hemşirelerimiz Alkışlayacağız...

Belki bir çoğunuz tanımazsınız...

12 Mayıs ilk hemşire Florence Nightingale'in doğum günüdür.

lk Hemşire Olan Florence Nightingale 12 Mayıs 1920 günü doğmuştur.

Ve ilk hemşire Olan Florence Nightingale'in Kırım Savaşında İngiliz askerlerinin tedavisinde gösterdiği büyük fedakarlık nedeniyle adına, 1860 yılında kurulan ve  halkın verdiği bağışlar ile Nightingale Fonunu kullanarak ilk Nightingale hemşirelik okulunu kurmuştur. 12 Mayıs Nagtingale nin doğum günü olması nedeni ile her yıl 12 Mayısta başlayan haftalar tüm dünyada hemşirelik haftası olarak kutlanmaktadır. 1907 yılında ise Order Uf Merit liyakat ödülü ile ödüllendirilmişti. Hayatı boyunca bir çok başarıya imza atan Nightingale, 1910 yılında vefat etmiştir.

Ve tüm dünya 1860 yılından bu yana 12 Mayısı Dünya Hemşirelik günü olarak kutlar.

Haydi çıkın balkona, Hemşirelerimizi alkışlayacağız!

Korona virüs ile mücadelede en büyük riski alan hemşirelerimiz olduğu için ellerimiz patlayıncaya kadar alkışlayacağız...

Gözlerini kırpmadan günlerce koronalı hastaların yattığı karantina servislerinde görev yaptıkları için ellerimiz patlayana kadar alkışlayacağız...

Risk taşıdıkları için 2 ayı aşkın süredir ailelerinden ayrı yaşadıkları için ellerimiz patlayana kadar alkışlayacağız....

Korona testi pozitif çıkan hemşirelerin hastane bahçesine terk edildiğini biliyormuydunuz.

Biz olayı yaşadık, biliyoruz...

Hemde çok yakından biliyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in testi kırmakta ki, bisikletle, metrobüsle işe gitmekteki, halay çekmekteki hünerini sağlık emekçilerine verdiği sözü tutamakta gösteremediğini, sağlık emekçilerine kalacak yer bulamadığını gayet iyi biliyoruz.

Yine Narlıder Bakımevinde kalan 260 yaşlının tamamının koronalı olduğunu, bunlardan yaklaşık 40 tanesinin koronadan öldüğünü de biliyoruz.

Narlıdere bakım evinde çalışan 62 personelin Narlıdere Polis Evinde karantinaya alındığını, bu nedenle Polis Evinde kalan sağlık personelinin kapının önüne konulduğunu da bilyoruz.

 

Kapının önüne konulan 2 hemşirenin korona sürüntü testinin pozitif çıkmasına rağmen tekrar Polis Evine alınmayarak "Evinize gidin. Kendinizi evinizde karantinaya alın" diyerek kapının önüne bırakıldığını da biliyoruz.

 

Bu hemşirelere gece yarılarına kadar İl Sağlık Müdürlüğünün yer bulamadığını da biliyoruz.

Kendi imkanlarıyla bizce malum bir yerde kendisini karantinaya aldıran bir hemşirenin korona testi pozitif olduğu için Gediz Elektrik İşletmesinin evine elektrik bağlamadığını da biliyoruz.

Sokakta kalan hemşireler kendilerini karantinaya alacak yer ararken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in halkın ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere verdiği yardım malzemelerini Büyükşehir Belediyesi amblemli torbalarla, sırtında "TUNÇ SOYER YARDIM EKİBİ" yazılı yeleklerle ev ev güya yardım dağıtıp, sosyal medyada reklam yaptığını da biliyoruz.

Çok sayıda sağlık emekçisinin ve hemşirenin korona nedeniyle yaşama veda ettiklerini de biliyoruz.

Bu gün 12 Mayıs...

Dünya Hemşireler Günü...

Haydi hep birlikte saat 21.00 de evimizin balkonlarına çıkıp, hemşirelerimizi ellerimiz patlayaıncaya kadar alkışlıyoruz.

Bizim için gözlerini kırpmadan öldükleri için...

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın