Halk Nazarında Adil Yönetici...

Allah adil yöneticiyi, bütün kötülüklere mani olucu, bütün zalimlikleri durdurucu, bütün bozguncuların düzelticisi, bütün zayıfların hamisi, bütün mazlumların ağabeyi, bütün ezilmişlerin sığınağı olarak görmek ister.

Adil yönetici, çocuklarına merhametli olan bir baba gibidir. Baba için koşar, onlar için didinir. Onları eğitir. Hayatını onlar için kazanmaya adar. Adil yönetici de, çocuğuna karşı son derece şefkatli olan bir anne gibidir. Çocuğunun sevinciyle mutlu olmuş, sıkıntısı ile kederlenmiştir.

Adil yönetici, yetimlerin vasisi, garibanların sığınağı, zalimlikleri men edici, hukuksuzlukları ortadan kaldırıcı, İnsan haklarını koruyucudur.

En erdemli adil yönetici, yüksek makamı olmasına rağmen tevazu sahibi olandır. Ayrıca devletin maddi imkanları elinde olmasına karşın dünyaya karşı ihtirassız bir hayat süren ve güçlü olmasına rağmen zulümden kaçınandır.

Adil bir idareci yukarıda belirtilen vasıflar dışında yönetime talip olursa; yönetiminde başarı olamadığı gibi bulunduğu makama tutunma adına adaletten ve hukuktan uzaklaşarak icraatlarında zulme dönüşür. Zulme bulaşan idareci hiçbir zaman makamına tutunamaz ve bir müddet sonra onursuz bir geçmiş bırakarak veda eder.

Yazıyı Sosyal Medya'da Paylaş!

0 Yorum

Köşe Yazısına Yorum Yazın